Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Uzayda tespit edilen 43 yıllık gizem çözülüyor mu?

1977 yılında tespit edilen ve 43 yıldır kaynağı bulunamayan ‘Wow sinyali’ için olası bir kaynak bulunduğu açıklandı.

1971 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, daha çok SETI adıyla bilinen (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formu Araştırma Merkezi) projesini başlattı.

Bu projenin start almasından 6 yıl sonra Dr. Jerry R. Ehman, hakkında onlarca teorinin ortaya atıldığı sinyalleri saptadı ve bu haber bilim dünyasının en büyük gizemlerinden birisi olarak tarihe geçti.

Uzaydan gelen sinyalleri incelemeye başlayan Dr. Ehman önündeki veriler içerisindeki “6EQUJ5” karakterlerini daire içine alıp hemen yanına da “Wow!” Notunu düştü. Bu not ilerleyen günlerde  sinyallerin adı oldu.

15 Ağustos 1977’de SETI projesi kapsamında uzaydan tespit edilen 72 saniye uzunluğundaki radyo sinyalinin gizemi çözülmüş olabilir.

Physorg’da yer alan habere göre, amatör gökbilimci Alberto Caballero, 1977 yılında tespit edilen ve 43 yıldır kaynağı bulunamayan ‘WOW sinyali‘ için olası bir kaynak bulduğunu açıkladı.

Caballero, çalışması sonucunda Dünya’nın da içinde yer aldığı Güneş Sistemi’nin tek yıldızı olan Güneş’e oldukça benzeyen ‘2MASS 19281982-2640123′ isimli yıldızınınWow sinyali’nin kaynağı olabileceğini iddia etti.

Ancak bilim insanları kaynağın doğrulanması için gökbilimcilerin söz konusu iddia üzerinde çalışma yapması gerektiğinin altını çiziyor.

Related posts

Askeri uçaklarda Pilotların Hayatını kurtaran Fırlatma

Fatih Akgün

Mars Keşif Aracı Curiosity, Dünya ve Venüs’ü Fotoğrafladı!

Fatih Akgün

NASA’nın Düzenlediği “Space App Challenge” İçin Başvurular Başladı !!!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım