Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Uzaydaki uydularla deniz suyu yüksekliğide ölçülebiliyor

Uzaydaki uydularla deniz suyu yükseliğide ölçülebiliyor

Uzaydaki uydularla deniz suyu yüksekliğide ölçülebiliyor

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızdaki birçok şeyi kolaylaştıran, uzaya gönderilen insan yapımı uydular birçok araştırma için kullanılıyor. Uydular aynı zamanda günümüzde iklim değişikliğini araştırmada kullanılan en önemli araçlardan. Uzaydaki uydularla deniz suyu yüksekliğide ölçülebiliyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel uyduları, kutuplardaki buz oranını, yok olan ormanları, deniz ve okyanusların yükselen su, ısı ve tuzluluk seviyelerini ve hatta büyük şehirlerden salınan sera gazı miktarını ölçebiliyor. NASA’nın Lansat aracı da kullanılıyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın bugün dünyanın yörüngesinde  uydulardan elde edilen veriler İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Dünya Gözlem Merkezi’nde değerlendiriliyor. NASA’nın Lansat udusunun yaklaşık 20 yıl önce çektiği fotoğraflarla , Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel uydularından alınan güncel görüntüler karşılaştırılıyor.

Dünya Gözlem Merkezi’nin Bilim Strateji departmanın verdiği bilgiye göre, Sentinel 2A ve Sentinel 2B uydularının aynı yörünge üzerinde ilerleyerek çektikleri fotoğraflar ile tüm dünya yüzeyinin verilerinin toplanabilmesi için ancak  5 günlük  bir sürenin geçtiğini belirtiyor. Bu veriler dünyada neyin değiştiği, hangi hızla değiştiği, insanoğlunun hangi uygulamalarından vazgeçmesi gerektiği gibi konularda önemli ipuçları  açışından büyük önem taşıyor.

2018 yılında Dünya Gözlem Merkezi nin araştırmalarında uydulardan alınan verilerin karbondioksit oranının daha önce hiç olmadığı kadar yükseldiğini gösterdiği biliniyor.Son 800 bin yıllık zaman haritasından faydalanan araştırmacılar, değerlerin hep milyonda 300 oranının altında kaldığını ve son yüzyılda birden milyonda 400 oranına ulaştığını ifade ediyor.

Doğa harikası Camargue  sular altında kalabilir.

Camargue vahşi tabiatıyla tanınan ve Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyısında bulunan bir delta. Ancak eriyen buzullar nedeni ile  bu bölge sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. 2018 yılında Anis Guelmami ve Jean Jalbert adlı iki bilim insanı bu bölgede yaşanan suların yükselmesi olayını araştırdı. Bu işi yaparken uydulardan yardım aldılar.

Uzaydaki uydularla deniz suyu yüksekliğide ölçülebiliyor

Son 20 yılda bölgedeki ortalama sıcaklık 1 derece yükseldiUzay bilimci Guelmami, Avrupa’nın Sentinel uydusu ile Nasa’nın Landsat uzay aracını kullanarak Akdeniz kıyılarındaki değişimlerin belirlenmesi üzerinde çalıştı. Bulguları Camargue kıyılarının son 30 yılda 200 metre kadar içeri doğru gerilediğini gösterdi. Uydu verilerine göre artık deniz seviyesi yılda 4,8 milimetre yükseldiğini tespit ettiler.

Camargue küresel ısınmanın sonuçlarından sadece bir tanesi. Küresel deniz seviyesi 1900 yılından bu yana yaklaşık 25 santimetre yükseldi. Önümüzdeki yıllarda deniz seviyesinin çok daha hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor.

Her yıl Dünya üzerindeki gelişmeler uzaya fırlatılan uydular tarafından sürekli fotoğraf çekilerek dünya yüzeyindeki kontrol merkezlerine gönderiliyor. Yorumlanan bu veriler sayesinde yapılan hesaplamalarda yakın gelecekte dünyada insanlığı ve diğer canlıları neyin beklediği konusunda ön görüler ortaya konuyor.

Kaynak: euronews

Related posts

Astronomlar Kepler-88’in etrafında Gaz Devi keşfetti

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

5.Küresel Uydu ve Uzay Şovu online

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Loyal Wingman prototipi RAAF’e teslim edildi.

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap