Teknolojix Haber
BİLİM

Uzmanlar Karbondioksit Seviyesinin Tehlikeli Noktalara Ulaştığını Açıkladı!

Atmosferik karbondioksit seviyelerini inceleyen bilim insanları, yeni raporunda CO2’nin rekor kırdığını açıkladı. Isıyı tutarak Dünya’nın yavaş yavaş ısınmasına neden olan karbondioksit gazının bir dizi ciddi değişiklik yarattığı söylendi.
Dünya çapında etkili olan koronavirüs salgınının ne denli ciddi olduğunu hepimiz süreci deneyimleyerek öğrendik. Bu tarz bir sağlık krizinin ortasındayken insanlığın varoluşunu tehdit altında bırakan başka faktörler bir miktar unutuldu. Bunlardan en önemlisi elbette ki küresel ısınma. Uzmanların yaptığı çalışmaların sonuçlarına göre okyanus sularının ısınması, ölmekte olan resifler, güçlü fırtınalar gibi durumların hepsi iklim değişikliğiyle doğrudan bağlantılı.

Konuyla ilgili çalışma yürüten uzmanlar bu durumun doğru tedavi ve başarılı aşı çalışmalarıyla kolayla önlenebilecek koronavirüsten bile tehlikeli olduğunu hatırlatıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan raporlara göre bugüne kadar ölçülen en yüksek atmosferik karbondioksit seviyesi Nisan ayında kaydedildi. Ölçüm, atmosferde %17’lik bir karbondioksit oranına işaret ederek bu durumun birinci sebebinin insan aktivitesi (fosil yakıtların yakılması) olduğunu gözler önüne serdi.

Related posts

NASA Perseverance’ı Mars’a gönderdi!

Fatih Akgün

Nedeni Bilinmeyen Zatürre Virüsü Çin’de Yayılmaya Devam Ediyor

Fatih Akgün

Esrarengiz Tunguska olayına bilim insanlarından yeni tahmin

Büşra Seyhan

Yorum Yap