Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Velilerin Dijital İle İmtihanı

uzaktan-ogretim

Özellikle pandemi döneminde okul çağında çocuğu olan velilerin dijital ile imtihanı olarak ortak serzenişi “Çocuğuma ödev yaptıramıyorum.” oldu. Aslında bu önceki dönemlerde de vardı ama en azından okula gidince öğretmeni de bize ödev yaptırma konusunda destek kuvvet olarak yardım ediyordu. Şimdi çocuklar öğretmenlerini sadece haftada bir gün ya da ekrandan görmekte. O da şanslıysa.

Şimdi aslında en zor durumda olan çocuklar. Belki de reel olarak hiç görmedikleri bir  öğretmeni zaten otorite olarak kabul etmekte zorlanıyorlar. Bir de bunun dijital ortamda yani oyun oynadığı eğlence olarak olduğu bir ortamda gerçekleşmesi haliyle kafa karışıklığına neden oluyor. Çocuğuma ödev yaptıramıyorum diyen dijital anne babalar ilk olarak çocuklarıyla empati yapmak zorundadırlar. Çocuklar devamlı olarak bir hipnoz halinde yaşadıklarından bazen gerçek dünya ile sanal dünya arasında ayırım yapmakta zorlanırlar.

Çocuklar Dijital Öğretmeni Ne kadar Ciddiye Alıyor?

Öğretmenlerimiz de bu olağanüstü durum karşısında hazırlıksız yakalandılar. Dokunamadığı, gözüne bakamadığı ve hareketlerini gözlemleyemediği bir çocuğun öğrenip öğrenmediğini fark etmekte zorlanıyorlar. Eğitimin bireysellikten uzaklaştığından şikayet ederken şimdi ortada eğitim olmayan dijital bir uzaktan öğretim modeli var.

Eğitim sadece çocuklara bir takım bilgileri öğretmekten ibaret değilidir. Dokunarak, gözlemleyerek, konuşarak öğrenciyle bir iletişim kurmak ve bu iletişim modelinde verdiği bilgilerin davranışa dönüşmesini sağlamaktır. Ama fiziksel olarak bir iletişim kuramadığı hatta çoğu zaman ekrandan yüzünü dahi görmediği öğrencisinin duygularını ve öğrenme eğilimlerini anlamasını, dijital ortamda ders veren bir öğretmenden beklemek neredeyse imkansızdır.

Dijital Öğrenme Modelinde Veliler

Anneler babalar arasında da bu dijital ortamda gerçekleşen uzaktan öğretim sürecinden genel olarak bir bıkkınlık oluşmuş durumdadır. Bu bağlamda acaba çocuğuma ödev yaptıramıyorum mu? Yoksa; artık uğraşamıyorum mu? Hangisi olduğunu artık ebeveynler de şaşırdı ve ne yapacaklarını bilemez durumdalar.Bu durumda ne yapacağını bilemeyen ebeveynlere de aslında birer danışman gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı en kısa zamanda bu duruma bir çare bulmalıdır.

Pandemi sürecinde eğitim- öğretim faaliyetleri en çok etkilenen yaşamsal faaliyetlerden biri oldu. geçen yılın 1., 4. ve 8 sınıfları ile bu yılın 5., 9, 2. ve 1. sınıfları kayıp bir kaç nesil olarak karşımıza çıkacaktır. ilerleyen zamanlarda. Hatta bu çocuklar girdikleri sınavlarda dahi bu dönemin etkilerini yaşamaya devam edecekler.

Bu yazımızda dijital öğrenme modelinde  çocuğuma ödev yaptıramıyorum konusuna bir giriş yaptık. Devamı mahiyetinde olacak diğer yazımızda bu konunun çözüm önerilerini ele alacağız.

Related posts

Apple, Yüz Tanıma Uygulaması Hesabını Askıya Aldı!

Fatih Akgün

Açılması Beklenen Apple Store Türkiye’nin Yeri Belli Oldu

admin

İnternet ve e-Posta Yönetimi

[email protected]

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım