Teknolojix Haber
YAŞAM

Virüsten sonra Türkiye’nin Ruh Hali!

Bir araştırma şirketi virüs nedeniyle Türkiye’de evlerine kapanan insanların ruh hallerinin nasıl değiştiğini araştırdı. Şirketin araştırmasına göre son günlere damgasını vuran ruh hali “endişe” oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle tedirgin zamanlar geçiren Türk halkı, gelecek döneme dair planlarında da değişiklikler yapmaya başladılar.

Tüketici alışkanlıklarını araştıran ve analiz eden Twentify isimli bir şirket virüs salgını nedeniyle evlerine kapanan Türkiye’deki insanlar üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. “Korona Günlükleri” ismi verilen çalışma, 19-20 Mart tarihlerinde, mobil araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi.

1000 kişinin katılımı ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki insanların ruh hallerine son günlerde “endişe” ile damga vurmuş gözüküyor. Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesi ve virüs nedeniyle ilk ölümün yaşanması nedeniyle katılımcıların yüzde 62’si ruh hallerini yüksek endişe seviyelerinde olarak tanımladı.

Bu endişenin büyük bir kısmı insanların gelir kaybı korkusundan kaynaklanıyor. İnsanların büyük bir kısmı ekonomik endişeler yaşıyorlar. İşlerini kaybedeceklerini düşünen insanlar giderlerinde hesaplamalar ve değişiklikler yapmaya başladılar. Araştırmaya katılan insanların  %41’i dışarıda yeme-içme giderlerinden kısmayı düşündüklerini söylerken, insanların %37’si ise tatil giderlerinden kısmayı düşündüklerini söylediler.

Katılımcıların % 75’i ev temizlik ürünlerine daha fazla pay aktarmayı düşünürken, katılımcıların %66’sı ise kişisel temizlik ve bakım ürünlerine daha fazla harcama yapmayı düşündüklerini ifade etti.

Araştırmaya katılan insanlar, virüsün yayılmasının önlenmesi için AVM’lerin kapatılmasını isterken, katılımcıların %61’i havaalanlarının kapatılmasını istiyor. Katılımcıların %59’u ise sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Related posts

İstanbul Havalimanı’nda Corona Virüsüne Karşı Tedbir: Termal Kameralarla Tarama Başlatıldı

Fatih Akgün

Dünya Sağlık Örgütü temassız ödemeyi tavsiye ediyor

Fatih Akgün

Özel Araçla Şehirlerarası Seyahat Yasaklandı Mı?

Fatih Akgün

Yorum Yap