Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Vodafone, 2019-2020 İlk Mali Yarıyıl Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye’nin önde gelen GSM firmalarından olan Vodafone, 2019-2020 döneminin ilk mali yarıyıl sonuçlarını açıkladı. Tüm alanlardaki abone sayısını arttıran şirket, Nisan-Eylül 2019 dönemindeki büyümesini sürdürdü.

Günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere pek çok bölgede GSM, internet ve türevlerinde aktif olarak hizmet sağlayıcısı bir şirket olan Vodafone, ülkemizin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden biri olarak da biliniyor. 2019-2020 döneminin ilk yarıyılına ait mali sonuçlarını açıklayan firma, yıllık orandaki büyümesini sürdürüyor.

Açıklanan verilere göre servis gelirleri ilk mali yarıyılda 6 milyar TL’ye ulaşan şirket; ‘Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı’nı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %32,6 oranında artırarak 2 milyar TL’ye yükseltti. Mali yarıyılın ilk döneminde 733 milyon TL yatırım gerçekleştirdiği açıklanan firmanın bu yatırımlarının içinde 250 adet yerli ve milli ULAK baz istasyonu yer alıyor.

Şirketin mobil abone sayısı 24,1 milyon:

Mobil abone sayısını da bir önceki çeyreğe göre artıran şirket, toplamda 310 bin net abone artışı ile toplamda 24,1 milyon aboneye ulaşmış oldu. Şirketin belirtilen toplam abone sayısının %58,2’sini (14 milyon) ise faturalı aboneler oluşturuyor.

Sabit genişbant abone sayısını yıllık periyotta 184 bin net abone ile artıran şirket, bu sayede ilk mali yarıyılda yaklaşık 1 milyon aboneye ulaşmayı başardı. Şirket, sabit hizmetlerden elde edilen servis gelirlerini de geçen yılın aynı dönemine kıyasla %34,9 oranında artırdı.

Türkiye’de “Eve Kadar Fiber” gibi sloganlarla yeni nesil erişim teknolojileri hizmeti veren Vodafone, bu alandaki abone sayısını geçen yıla kıyasla 129 bin artırarak 239 bin aboneye ulaşmış durumda. Şirketin yeni nesil erişim şebekeleri ile hizmet verdiği hane sayısı ise 7,8 milyona ulaşmış durumda.

Vodafone Yanımda uygulaması, aylık olarak 250 milyondan fazla ziyaret ediliyor:

Müşterilerine sunduğu hizmetlerin yanı sıra dijital olarak da kolaylık sağlamayı hedefleyen Vodafone Türkiye, ‘Vodafone Yanımda’ gibi mobil uygulamalara sahip. Açıklanan verilere göre şirketin dijital kanallarını aylık bazda 11,2 milyon aktif müşteri kullanırken, Vodafone Yanımda uygulamasının aylık ziyaret sayısı ise 250 milyonun üzerinde.

Firmanın açıklanan verilerine göre kişi başı aylık mobil internet kullanımı ise 5 GB’ı aşmış durumda ve toplam veri kullanımı 748 perabyte’a ulaşmış durumda. Türkiye’nin tüm illerinde 18 bin 300 adet 4.5G iletişim noktası bulunan Vodafone, bu alanda da 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip olan operatör unvanını korumayı başardı.

Related posts

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Coronavirüs Salgınında Servetine Servet Kattı

Fatih Akgün

Google’a Dev Rakip!!

Fatih Akgün

Joom, Satıcıları Küresel Satışlarına Katılmaya Teşvik Ediyor

Fatih Akgün

Yorum Yap