Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Volkswagen’nin Türkiye’de İnşa Edeceği Fabrika için Flaş İddia!

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in (VW) Türkiye’de kuracağı fabrika ile ilgili ortaya flaş bir iddia atıldı. Alman basınında yer alan habere göre, VW Türkiye’de planladığı fabrika yatırımından vazgeçti. Fakat henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Manisa Valiliği Uyardı: Volkswagen Tuzağına Dikkat!

Alman üretici, 2019 Ekim ayında Manisa’da 943.5 milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile bir şirket kurmuştu.

Volkswagen CEO'sundan Türkiye açıklaması: Bir harp meydanının ...

Fakat, 2019 Ekim ayının ortasında Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu’nu bahane edilerek fabrika yatırımının ertelendiği açıklanmıştı.

Alman markanın kendi ülkesindeki Emden, Zwickau ve Hannover fabrikalarında elektrikli modellerine yer açma hedefi ile yeni bir fabrika ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Bu doğrultuda, Manisa’da inşa edilmesi planlanan tesiste VW Passat ve Skoda Superb gibi modellerin üretilmesi bekleniyordu.

Manisa’dan vazgeçilmesi ile birlikte, bu iki modelin üretimine Slovakya’nın Bratislava kentindeki tesiste devam edileceği kaydediliyor.

Öte yandan, VW’nin 123’üncü fabrikası unvanını taşıyak Türkiye fabrikasının yıllık araç üretim kapasitesinin ise 300 bin adet olacağı öngörülüyordu.

1 milyar euroluk yatırım ile hayata geçirilmesi planlanan Manisa fabrikasında 4 bin kişiye de istihdam sağlanacağı bildirilmişti.

Volkswagen, Manisa yatırımını erteledi

Kaynak: Habertürk

Related posts

Mercedeste Şok 744 Bin Aracı Geri Çağırdı

Fatih Akgün

Fiat, Mini Otomobil Pazarından Çekiliyor

Yasemin ACAR

Yeni Nesil Nissan Qashqai Test Sürüşünde Görüldü!

Nihal Sanlı

Yorum Yap