Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Volvo 5G Hamlesini Açıkladı

Otomobil üreticileri 5G teknolojisiyle ilgili yenilikler için atılım yapmaya başladı. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Çinli Geely firmasının satılmıştı. Volvo 5G hamlesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Volvo 5G hamlesi ile sürücüleri koruyacak

Şirket, 5G teknolojisiyle ilgili bir süredir çalıştığını ve bu konuda China Unicom ile anlaştığını açıkladı. Vehicle-to-everything (V2X) sayesinde sürücülerin daha konforlu ve güvenli sürüş deneyimi yaşayacağını belirten yetkililer, hızlı ve düşük gecikmeli internet teknolojisiyle bunu başaracaklarının altını çizdi.

Şirketler henüz ortaklık konusunda detaylı bir açıklamada bulunmadı. Sistem temel olarak altyapı çalışmaları veya herhangi bir trafik sıkışıklığını tespit ederek aracın hızını ve rotasını değiştirmesini sağlayacak. Ayrıca sistem kameralardan yararlanarak park yeri bulma konusunda da sürücüye yardımcı olacak.

Nvidia DRIVE AGX Xavier kartlarını kullanarak geliştirilen SPA2 mimarisiyle 5G teknolojisini birleştirecek olan şirket, 2021 yılında Volvo XC90 modeliyle tanıtım yapmayı planlıyor. Daha sonra S90, XC40 ve XC60 modelleri için de bu özelliğin aktif edilmesi bekleniyor.

Volvo geçtiğimiz yıllarda Çin menşeili Geely firmasına satıldığından dolayı bu ortaklık Çin piyasası için büyük önem taşıyor. Araçlar piyasaya sürüldükten kısa süre sonra ABD ve Avrupa’da da satışa sunulması bekleniyor.

Related posts

Amazon’un Kurucusu Dünyanın ilk Dolar Trilyoneri Olma Yolunda!

Fatih Akgün

Volkswagen’den Çin’e Milyar Euroluk Yatırım!!

Fatih Akgün

Volkswagen’den Coronavirüs Açıklaması Geldi

Fatih Akgün

Yorum Yap