Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Volvo LiDAR Teknolojisi İle Yola Devam Edecek

Volvo LiDAR Teknolojisi İle Yola Devam Edecek

Volvo LiDAR teknolojisi ile yola devam edecek. Dünyanın önde gelen araba markalarından biri olan Volvo, bünyesinde bulundurduğu ürünlerin geleceğini doğrudan etkileyecek bir adım attı. Teknoloji firması Luminar ile iş birliği yapan Volvo otonom sürüş konusunda önemli bir attı. Otomotiv güvenliği konusunda küresel bir lider olan Volvo, yapılan iş birliği ile LiDAR ve algılama teknolojilerini kullanarak Volvo otomobilleri için yeni güvenlik ve teknoloji standartları oluşturmayı hedefliyor.

otonom sürüş

Volvo ve Luminar ortaklığı ile Volvo’nun otoyollarda kullanılacak ilk tam kendi kendine sürüş teknolojisi kullanıcılar ile buluşacak. Volvo yeni nesil SPA 2 modüler araç mimarisini 2022’de üretimine başlayarak hayata geçirmeyi planlıyor. Bu süreçte Luminar LiDAR sorunsuz bir şekilde çatıya optimize edilecek. SPA 2 tabanlı otomobillerin yazılımları otomatik olarak güncellenecek. Kullanıcılar bu opsiyonu seçtiklerinde tam otonom bir otoyol sürüşü sağlayan Otoyol Pilotu özelliği, coğrafi konum ve koşulların güvenliğini doğrulandıktan sonra devreye girecek. Volvo ile iş birliği yapan Luminar’ın teknolojisi, yüksek performanslı LiDAR sensörlerini baz alıyor. Milyonlarca lazer ışığı darbesi ile çevreyi 3D tarayarak nesnelerin nerede olduğunu belirleyen sensörler, internet bağlantısı olmadan geçici bir harita oluşturuyor.

volvo

Otoyol Pilotu özelliğinin başarılı bir şekilde çalışması için Luminar’ın algılama teknolojisi otonom sürüş yazılımı, kameralar, direksiyon, frenleme ve pil gücü gibi otonom sürüşe göre donatılmış Volvo otomobillerde yer alan tüm yedekleme sistemleri birlikte kullanılıyor. Böylece Volvo araç kullanıcıları güvenli ve tam otonom sürüşe sahip oluyor.

Yapılan iş birliği Volvo Cars kadar Silikon Vadisi kökenli Luminar için de önem taşıyor. Çünkü bu iş birliği şirketin teknolojisinin ilk kez seri üretime geçmesini sağlayacak. Yapılan bu iş birliği, ölçek ekonomisine geçilmesi ve teknolojinin daha geniş bir otomotiv endüstrisine ulaşması için atılan en önemli adımlardan biri olarak görülüyor.

Ayrıca Volkswagen’in 2019’da En Çok Sattığı Araba adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Related posts

Otomobil Satıcıları ”Ekonomik İstikrar Kalkanı”ndan Memnun

Fatih Akgün

Mercedes Robotik Çağa Giriyor

Fatih Akgün

380 bin Kişi Aracını Trafikten Çekti

Fatih Akgün

Yorum Yap