Teknolojix Haber
İNTERNET YAZILIM

VPN Kullanımında Türkiye İlk 10’a Girdi!

Kısaca;
VPN NEDİR?
En temel anlamıyla internete gerçek IP adresiniz gizlenip, farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken bağlantınızı şifreleyerek kimliğinizin tespit edilememesini de sağlar

 

Haber;

“Atlas VPN”, ülkelerin 2020 yılının ilk yarısındaki VPN kullanımına ilişkin verileri açıkladı. Araştırma sonuçlarında Türkiye, VPN indirmelerinin nüfusa göre oranında ilk 10’a girerek en çok VPN kullanan 7. ülke oldu.  

“Atlas VPN”, ülkelerin VPN kullanımına ilişkin 2020 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçları, ülkelerin nüfusunun ne kadarının VPN kullanıyor olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle bazı ülkelerin VPN indirme sayıları daha yüksek olmasına rağmen, nüfusa oranı düşük olduğu için bu ülkeler ilk 10’a giremedi. “Atlas VPN”; VPN kullanımının ülkedeki ağ kısıtlamalarını baypas etmek, gözetleme faaliyetlerinden korunabilmek veya kişisel verilerin gizliliğini sürdürebilmek gibi farklı nedenlere dayanabildiğine işaret etti.  

Araştırma sonuçlarında TürkiyeVPN indirmelerinin nüfusa göre oranında ilk 10’a girerek en çok VPN kullanan 7. ülke oldu. Türkiye’de 84.34 milyonluk nüfus içerisinde, 5 milyon 796 bin 172 kez VPN indirildiği ifade edildi. İndirme oranlarının nüfusa göre oranında ilk sırada ise Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Ülkede, 9.89 milyonluk nüfus içerisinde 3 milyon 829 bin 729 kez VPN indirilmiş olduğu görüldü. Bu rakamın, nüfusun neredeyse 3’te 1’ine tekabül ettiği ifade edildi. Sıralamada Birleşik Arap Emirlikleri’ni, Katar ve Uman takip etti.  

İlk 3 ülkeden sonra listeye giren diğer ülkeler ise sırasıyla; Suudi Arabistan, Kuveyt, Singapur, Türkiye, Endonezya, Panama ve Birleşik Krallık oldu.  

Amerika’da, yılın ilk altı ayında her 17 kişiden biri VPN hizmeti kullandı

Aktarılan diğer detaylara göre; 85 ülke arasında yapılan araştırma, 2020’nin ilk yarısında dünya genelinde 134 milyondan fazla kez VPN indirildiğini ortaya koydu. Birleşik Arap Emirlikleri nüfusunun yüzde 38’inden fazlası, yılın ilk 6 ayında VPN indirdi. En az VPN kullanımının görüldüğü 3 ülke; Madagaskar, Kenya ve Özbekistan oldu. En fazla VPN indirme sayısına sahip ülkenin, 19 milyon 935 bin 32 indirmeyle ABD olduğu görüldü. 2020 yılının ilk yarısında, ABD’deki her 16.6 kişiden biri VPN hizmeti kullandı.

Related posts

Müzik Dosya Uzantıları Nelerdir

Fatih Akgün

Chrome’a Sekmelerin Önizlemesi özelliği geliyor

Fatih Akgün

windows 10 Insider’a Yeni Gelen Özellik Akıllı Telefonların Şarjını Uzatacak

Fatih Akgün

Yorum Yap