Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ TeknolojiXHaber YAŞAM

VR Teknolojisi ile Eğitim Yeniden Şekillenecek

VR Teknolojisi ile Eğitim Yeniden Şekillenecek

VR Teknolojisi ile Eğitim Yeniden Şekillenecek

2019’da dünya genelinde 171 milyon kullanıcıya ulaşan ve 2023’e kadar 5,5 milyar dolar gelire ulaşılması beklenen sanal gerçeklik teknoloji pazarı genişliyor. Gelişen VR Teknolojisi ile eğitim yeniden şekillenecek. Üreticilerden biri olan HTC’nin Vive, sanal geçeklik ekipmanlarını farklı sektörlere entegre ederek VR’ın yaygınlaşmasına destek oluyor. Sanal gerçekliğin sadece eğlence sektörünü değil farklı sektörleri de değiştirerek geliştiğini belirten HTC Türkiye Ülke Müdürü Batuhan Başal, sanal gerçeklikte yaşanan gelişmeler ile  eğitimde yeni bir döneme adım adım ilerlendiğini ifade etti.

Son dönemde sanal gerçeklik büyük  ivme yakaladı

Son dönemde büyük bir hızla yükselişine devam eden sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanım alanları da aynı hızla çeşitleniyor. VR eğlence sektöründeki ağırlığını devam ettirse de , kurumsal alanda da yüksek bir pazar payı elde etmiş durumda.
Otomotivden sağlığa, sanattan turizme kadar birçok kullanım alanı bulunan sanal gerçeklik, eğitim alanında öğrenme ve geliştirme biçimlerimizi değiştirecek imkanlar sunuyor.Dünyada VR’ın eğitim alanına etkisinin gün geçtikçe arttığını belirten HTC Türkiye  Müdürü Batuhan Başal, HTC Vive teknolojilerini Türkiye’ye ilk olarak sundukları günden bu yana ülkemizde de bu alanda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Türkiye’de özellikle iş sağlığı ve güvenliği alanındaki eğitimlerde sanal gerçeklik kullanımını yaygınlaştırmak adına birçok farklı uygulama geliştirici şirketle çalıştıklarını vurguladı. Başal, “2020’de bu çalışmalara yenilerini ekleyerek ülkemizin sanal gerçeklik teknolojilerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Medikal eğitimler, güvenlik eğitimleri, mesleki eğitimler ve çok daha fazlası

Sanal gerçeklik özellikle kurumsal şirketler tarafından çalışan eğitiminde kullanılıyor. Birçok şirket artık işe alım süreçleri ve teknik eğitimler gibi alanlarda VR teknolojilerinden yararlanıyor. Özellikle eğitimleri tehlike arz eden işlerde şirketler sanal gerçeklik aracılığıyla oluşturdukları eğitim simülasyonlarıyla yaşanan kazaları engellemeyi hedefliyor. Sağlık alanında oluşturulan VR içerikleri, öğrencilere derslerde öğretilen teorik bilgileri hiçbir hastayı tehlikeye atmadan sanal ortamda pratiğe dökme imkânı sunuyor. Üniversitelerde kullanılan farklı bölümlere özgü farklı yazılımlarla mimarlık ve hukuk gibi bölümlerde öğrenciler öğrendiklerini gerçekçi bir ortamda deneyimleyebiliyor. Bunların ışığında sanal gerçekliğin hayatımıza katabileceklerinin sınırsız olduğunun altını çizen Batuhan Başal ise Türkiye’nin VR’ın farklı alanlara entegrasyonu sürecinde geri kalmaması ve gelişimine farklı sektörlerde devam edebilmesi adına yerel geliştirici ekosistemiyle iş birliği halinde olduklarını belirtti.

Eğitimde yenilenme sanal gerçeklik ile başladı

VR Teknolojisi ile Eğitim Yeniden Şekillenecek. Başal,  hem akademik eğitim hem de kurumsal alanda iş eğitimi konularında yeni bir çağın başlayacağına değindi. Başal “Sanal geçekliğin eğitim ve öğretim alanında sağladığı katma değer ile üniversitelerde, liselerde ve ilk okullarda eğitim alan yeni jenerasyonlar daha yetkin halde mezun olma imkânı buluyor. Kurumsal alanda ise verilen eğitimler ile işe alım, tasarım, üretim, satış, pazarlama süreçleri yeniden şekilleniyor. VR, üniversitede mimarlık eğitimi alan bir öğrencinin kitaplarda okuduğu ya da fotoğraflarını gördüğü mimari eserlerin dokusunu en yakından inceleyebilmesini mümkün kılıyor. İlk öğretim ve lise düzeyinde ise anlatılanların görselleştirilmesini sağlayarak eğitimin daha akılda kalıcı ve öğretici olmasına destek oluyor. Bunlara ek olarak sanal gerçeklik, kurumsal alanda bir firmanın çalışanlarının eğitimini daha güvenli, hızlı ve etkili bir biçimde vermesine olanak sağlıyor. Bu da eğitimin baştan aşağı değişerek yeni bir yola girdiği anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: hurriyet.com

Related posts

FLAŞ! ‘YKS’ Müfredat Değişikliği

Fatih Akgün

Hafta sonu 24 ilde sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Fatih Akgün

Virüs Hızla Yayılmaya Devam Ediyor! DSÖ Uyardı!

Nihal Sanlı

Yorum Yap