Teknolojix Haber
YAZILIM

W3C Standartları – Web Tasarım ve Uygulamaları – HTML & CSS (Orijinal Metin Çevirisi)

 

HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) ve CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), Web sayfaları oluşturmak için kullanılan temel teknolojilerden ikisidir. HTML, çeşitli cihazlar için sayfanın yapısını , CSS‘yi (görsel ve işitsel) düzeni sağlarGrafikler ve komut dosyası oluşturmanın yanı sıra HTML ve CSS, Web sayfaları ve Web Uygulamaları oluşturmanın temelidir .

 

 

Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinin:

HTML nedir?

HTML , Web sayfalarının yapısını tanımlayan dildir. HTML, yazarlara şu araçları sağlar:

  • Başlıklar, metinler, tablolar, listeler, fotoğraflar vb. içeren çevrimiçi belgeler yayınlayın.
  • Bir düğmeye tıklayarak köprü metni bağlantıları aracılığıyla çevrimiçi bilgileri alın.
  • Uzak servislerle işlem yapmak, bilgi aramak, rezervasyon yapmak, ürün sipariş etmek vb. için kullanım için formlar tasarlayın.
  • Elektronik tabloları, video klipleri, ses kliplerini ve diğer uygulamaları doğrudan belgelerine dahil edin.

HTML ile yazarlar, işaretlemeyi kullanarak sayfaların yapısını tanımlar Elementler örneğin “paragrafında,” “listesinde,” gibi içerik dili Etiket parçalarını “tablosunun,” vb.

 

XHTML nedir?

XHTML, Genişletilebilir İşaretleme Dili olan XML sözdizimini kullanan bir HTML çeşididir . XHTML, HTML varyantı ile aynı öğelere (paragraflar vb. için) sahiptir, ancak sözdizimi biraz farklıdır. XHTML bir XML uygulaması olduğundan, onunla birlikte başka XML araçlarını da kullanabilirsiniz ( XSLT, XML içeriğini dönüştürmek için kullanılan bir dil gibi ).

 

CSS nedir?

CSS , renkler, düzen ve yazı tipleri dahil olmak üzere Web sayfalarının sunumunu tanımlayan dildir. Sunumun büyük ekranlar, küçük ekranlar veya yazıcılar gibi farklı türdeki cihazlara uyarlanmasına olanak tanır. CSS, HTML’den bağımsızdır ve herhangi bir XML tabanlı biçimlendirme dili ile kullanılabilir. HTML’nin CSS’den ayrılması, sitelerin bakımını, sayfalar arasında stil sayfalarını paylaşmayı ve sayfaları farklı ortamlara uyarlamayı kolaylaştırır. Bu, yapının (veya içeriğin) sunumdan ayrılması olarak adlandırılır .

 

WebFonts nedir?

WebFonts, insanların işletim sistemine kurulum gerektirmeden Web üzerinden isteğe bağlı olarak yazı tiplerini kullanmalarını sağlayan bir teknolojidir. W3C, HTML, CSS2 ve SVG aracılığıyla indirilebilir yazı tiplerinde deneyime sahiptir. Yakın zamana kadar, birlikte çalışabilir bir yazı tipi biçiminin olmaması nedeniyle indirilebilir yazı tipleri Web’de yaygın değildi. WebFonts çabası, Web için endüstri destekli, açık bir yazı tipi biçimi (“WOFF” olarak adlandırılır) oluşturarak bunu ele almayı planlıyor.

 

Örnekler

Aşağıdaki çok basit bir HTML belgesi bölümü örneği, bir paragraf içinde nasıl bağlantı oluşturulacağını gösterir. Ekranda (veya bir konuşma sentezleyicisi tarafından) oluşturulduğunda, bağlantı metni “nihai rapor” olacaktır; biri bağlantıyı etkinleştirdiğinde, tarayıcı “http://www.example.com/report” ile tanımlanan kaynağı alır:

 

<p class="moreinfo">Daha fazla bilgi için bkz.
<a href="http://www.example.com/report">nihai rapor</a>.</p>

 

classParagrafın etiketi ( “<p>”) üzerine nitelik stil eklemek için, başka bir şey arasında, kullanılabilir. Örneğin, tüm paragrafların metnini bir “moreinfo” sınıfıyla italik hale getirmek için CSS’de şunlar yazılabilir:

 

p.moreinfo { yazı tipi stili: italik }

 

Bu kuralı ayrı bir dosyaya yerleştirerek, stil herhangi bir sayıda HTML belgesi tarafından paylaşılabilir.

Metnin aslını okumak için W3C‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Related posts

Windows 10’da da Bulunması Gereken 3 Windows 10X Özelliği

Fatih Akgün

Vodafone Kodlama Minibüsü İstanbul’da faaliyete başladı

Fatih Akgün

iOS 14 Güncellemesi Alacak iPhone Modelleri Hangileri?

Fatih Akgün

Yorum Yap