Teknolojix Haber
MOBİL YAZILIM

W3C Standartları – Web Tasarım ve Uygulamaları – Mobil Web (Orijinal Metin Çevirisi)

 

Web özellikli mobil cihazların (telefonlar gibi) yaygın olarak kullanılması, onları içerik oluşturucuların tercih ettiği bir hedef haline getiriyor. Güçlü yönlerini ve sınırlarını anlamak ve bu koşullara uyan teknolojileri kullanmak, başarılı mobil uyumlu web içeriği oluşturmanın anahtarıdır.

 

 

Mobil cihazlar için yazmaya özgü olan nedir?

 

İdeal olarak, site yazarları, bir kod satırını değiştirmeden kaliteli bir mobil deneyime yönelik artan talebi karşılayabilecektir. Ancak gerçek şu ki, özellikle mobilite göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir site, cihazlar ile donatılmış olsa bile mobil kullanıcılara her zaman çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır.

 

Bunun nedenleri arasında ağ maliyetleri ve gecikmeleri , bellek ve CPU sınırlamaları , klavye ve işaretleme cihazları farklılıklarının yarattığı zorluklar sayılabilir . Daha da önemlisi, kişisel ve her zaman kullanılabilir yapıları ve giderek bağlam-farkındalık yetenekleri ile büyüyen bir dizi avantaja sahiptirler .

 

Sonuç olarak, W3C’nin mobil Web yazma ve cihazdan bağımsız yazma yönergeleri de dahil olmak üzere büyüyen bir literatürde tartışıldığı gibi, mobil deneyim genellikle kendi tasarım değerlendirmelerini hak ediyor . Mobil kullanıcılar, PC kullanıcılarından çok farklı bir kullanım bağlamında çalışır ve onlara ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir deneyim sunmak, muhtemelen onlar için en iyi hizmet olacaktır.

 

Mobil kullanıcıların karşılaştığı bazı engeller, engelli kişilerin yaşadıklarına benzer . Bu benzerlikler, hem engelliler hem de mobil cihazlar için erişilebilir Web siteleri geliştirmeyi hedeflemeyi doğal kılıyor . Bu alandaki iki referans belgesi, Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) ve Mobil Web En İyi Uygulamaları bu nedenle bir dizi bağlantıya ve benzerliklere sahiptir .

 

Mobil cihazlara uyacak şekilde hangi teknolojiler geliştirildi?

 

Geçtiğimiz yıllarda W3C, mobil cihazların özelliklerini açıkça dikkate alan bir dizi Web teknolojisi geliştirdi:

 

  • CSS Mobile , mobil Web yazarlarının ihtiyaçlarını karşılayan basamaklı stil sayfası dilinin bir profili
  • SVG Tiny , mobil cihazların özelliklerine çok uygun Web’in ölçeklenebilir vektör grafik formatının bir profili
  • Mobil için XHTML’nin bir alt kümesini tanımlayan Mobil için XHTML

En yeni nesil mobil tarayıcılar, HTML5 , CSS 2.1 ve 3’ten gelen özellikler , bir dizi zengin JavaScript API’si dahil olmak üzere daha gelişmiş Web teknolojilerini kullanabilir ve Web tabanlı mobil uygulamaların ( widget’lar dahil ) yolunu açar .

 

Metnin aslını okumak için W3C‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Related posts

 Android Akademi Programı 2. Kez Başlıyor!

Xiaomi, Ekran Çentiğinden Kaçmanın Yolunu Bulmuş Olabilir!

Yağmur Kübra Yazıcı

Motorola’nın Katlanabilir Telefonu Razr’ın Yeni Modeli Geliyor!!

Fatih Akgün

Yorum Yap