Teknolojix Haber
İNTERNET

W3C Web Erişilebilirliğine Giriş (Orijinal Metin Çevirisi)


Web siteleri ve web araçları uygun şekilde tasarlandığında ve kodlandığında, engelli kişiler bunları kullanabilir. Bununla birlikte, şu anda birçok site ve araç, bazı kişilerin kullanımını zor veya imkansız kılan erişilebilirlik engelleri ile geliştirilmiştir.

 

 

 • Web’i erişilebilir kılmak bireylere, işletmelere ve topluma fayda sağlar.
 • Uluslararası web standartları erişilebilirlik için neyin gerekli olduğunu tanımlar.

 

Bağlamda Erişilebilirlik

 

“Web’in gücü evrenselliğindedir. Engelliliğe bakılmaksızın herkesin erişimi temel bir husustur.”

Tim Berners-Lee, W3C Direktörü ve World Wide Web’in mucidi

 

Web, donanımı, yazılımı, dili, konumu veya yeteneği ne olursa olsun tüm insanlar için çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Web bu hedefe ulaştığında, çeşitli işitme, hareket, görme ve bilişsel yeteneklere sahip insanlar tarafından erişilebilir.

 

Bu nedenle, engelliliğin etkisi Web üzerinde kökten değişmektedir, çünkü Web birçok insanın fiziksel dünyada karşılaştığı iletişim ve etkileşim engellerini kaldırmaktadır. Ancak, web siteleri, uygulamalar, teknolojiler veya araçlar kötü bir şekilde tasarlandığında, insanların Web’i kullanmasını engelleyen engeller oluşturabilirler.

 

Erişilebilirlik, yüksek kaliteli web siteleri ve web araçları oluşturmak isteyen ve insanları ürün ve hizmetlerini kullanmaktan dışlamak istemeyen geliştiriciler ve kuruluşlar için gereklidir.

 

 

Web Erişilebilirliği Nedir?

 

Web erişilebilirliği, web sitelerinin, araçların ve teknolojilerin, engelli kişilerin bunları kullanabilmesi için tasarlandığı ve geliştirildiği anlamına gelir. Daha spesifik olarak, insanlar şunları yapabilir:

 • Web’i algılama, anlama, gezinme ve Web ile etkileşim kurma
 • Web’e katkıda bulunmak

 

Web erişilebilirliği, Web erişimini etkileyen tüm engelleri kapsar, bunlar arasında:

 • işitsel
 • bilişsel
 • nörolojik
 • fiziksel
 • konuşma
 • görsel

 

Web erişilebilirliği ayrıca engelsiz insanlara da yarar sağlar, örneğin:

 • cep telefonları, akıllı saatler, akıllı TV’ler ve küçük ekranlar, farklı giriş modları vb.
 • yaşlanma nedeniyle değişen yetenekleri olan yaşlı insanlar
 • kırık kol veya gözlük kaybı gibi “geçici engelli” kişiler
 • parlak güneş ışığı altında veya ses dinleyemedikleri bir ortamda olduğu gibi “durum sınırlamaları” olan kişiler
 • İnternet bağlantısı yavaş olan veya bant genişliği sınırlı veya pahalı olan kişiler

Erişilebilirlik Bireyler, İşletmeler, Toplum için Önemli

Web, yaşamın birçok alanında giderek daha önemli bir kaynaktır: eğitim, istihdam, hükümet, ticaret, sağlık, eğlence ve daha fazlası. Farklı yeteneklere sahip kişilere eşit erişim ve fırsat eşitliği sağlamak için Web’in erişilebilir olması esastır. Web de dahil olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nde (BM CRPD ) temel bir insan hakkı olarak tanımlanmaktadır.

 

Web, birçok engelli için benzersiz bir bilgiye ve etkileşime erişim imkanı sunmaktadır. Yani, baskı, ses ve görsel medyanın erişilebilirlik engelleri web teknolojileri ile çok daha kolay bir şekilde aşılabilir.

 

Erişilebilirlik, engelli insanlar ve diğerleri için sosyal içermeyi destekler:

 • daha yaşlı insanlar
 • kırsal bölgelerdeki insanlar
 • gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar

 

Erişilebilirlik için güçlü bir iş durumu da vardır. Önceki bölümde gösterildiği gibi, erişilebilir tasarım, özellikle çeşitli durumlarda, farklı cihazlarda ve yaşlı kullanıcılar için genel kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini artırır. Erişilebilirlik markanızı geliştirebilir, yeniliği artırabilir ve pazar erişiminizi genişletebilir.

 

Web erişilebilirliği birçok durumda yasalarca zorunludur .

 

 

Web’i Erişilebilir Yapma

Web erişilebilirliği, web teknolojileri, web tarayıcıları ve diğer “kullanıcı aracıları”, yazma araçları ve web siteleri dahil olmak üzere birlikte çalışan çeşitli bileşenlere bağlıdır.

W3C Web Erişilebilirlik Girişimi ( WAI ), erişilebilirlik çözümlerini tanımlayan teknik özellikler, yönergeler, teknikler ve destekleyici kaynaklar geliştirir. Bunlar web erişilebilirliği için uluslararası standartlar olarak kabul edilir; örneğin, WCAG 2.0 aynı zamanda bir ISO standardıdır: ISO / IEC 40500.

 


Web Sitenizi Erişilebilir Hale Getirme

Erişilebilirliğin birçok yönünü anlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Bazı erişilebilirlik çözümleri daha karmaşıktır ve uygulanması daha fazla bilgi gerektirir.

 

Erişilebilirliği projelerin en başından itibaren dahil etmek en verimli ve etkilidir, bu yüzden geri dönüp işinizi yeniden yapmanız gerekmez.

 


Erişilebilirliği Değerlendirme

Bir web sitesi geliştirirken veya yeniden tasarlarken, erişilebilirlik sorunlarını ele almanın daha kolay olduğu erken bir zamanda belirlemek için erişilebilirliği erken ve geliştirme süreci boyunca değerlendirin.

 

Tarayıcıdaki ayarları değiştirme gibi basit adımlar, erişilebilirliğin bazı yönlerini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Bir web sitesinin tüm erişilebilirlik yönergelerine uygun olup olmadığını belirlemek için kapsamlı değerlendirme daha fazla çaba gerektirir.

 

Değerlendirmeye yardımcı olan değerlendirme araçları vardır. Ancak, hiçbir araç bir sitenin erişilebilirlik yönergelerine uygun olup olmadığını belirleyemez. Bir sitenin erişilebilir olup olmadığını belirlemek için bilgili insan değerlendirmesi gereklidir.

 

 

Metnin İngilizce aslını okumak için  W3C‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Related posts

İnternetin Can Sıkan “Özelliğini” Engelleme Kararı Geldi.

Microsoft Edge, Gizli Sekmede 3. Taraf Çerezleri Engelliyor!!

M. Büşra Kaya

Microsoft’tan Hastanelere uyarı!

Fatih Akgün

Yorum Yap