Teknolojix Haber
İNTERNET

W3C (Worldwide Web Consortium) Nedir?


Word Wide Web
ile tarayıcılara düzen getirmek!

 

İlk zamanlarda kullanılan internetin oldukça sıkıntılı olduğu, eski kullanıcılar tarafından deneyimlenmiş bir gerçektir.  Kodlama, tarayıcı ve sayfa tasarımı gibi oluşumlarda oldukça az standart bulunurdu. Farklı tarayıcılar, pazar hakimiyetini elde etmek için harekete geçti ancak standartlar olmaması nedeniyle web sitelerinin her tarayıcıda uyumlu çalışması sağlanamadı.

 

W3C, 1994 yılında web sitelerinin her tarayıcıda aynı şekilde görünmesini sağlamak amacıyla çalışmaya başladı.

W3C Standartlarının Önemi

Web’i tam potansiyeline ulaştırmak!

 

Güncelleme ve bakımda kolaylık:

Bilgi ve işlemlerin ayrılmasıyla, web sitesinin bütününü etkileyecek işlemler yapıldığında, CSS stil dosyaları içinde değişiklikler yapıldığında bütün web sitesi etkilenecektir. Bu yöntem sayesinde; her kısım için ayrı bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan tek elden değişiklik yapılabilir.

Erişebilirlik sağlama:

Tarayıcılardaki farklı görünümleri engellemek, web sitelerinde gerçekleşen değişiklik ve bozulmaların önüne geçmek oldukça önemlidir. Herkes ayrı tarayıcıyı kullanmıyor, bu nedenle yapılan tasarımların her tarayıcıda kontrol edilmesi gerekliydi. Bu standartlar sayesinde, farklı tarayıcıda farklı görüntü sorununa çözüm getirildi.

 

Arama motorlarında öne çıkma:

Arama motorları, web standartlarına uyum gösteren sitelere daha fazla önem verir. Web standartlarını önemseyen web siteleri farklı tarayıcılar tarafından düzgün görünür. Dolayısıyla, web standartlarına uyumlu olan web siteleri, diğerlerine karşı çok daha avantajlıdır.

 

Hukuksal sorumluluk:

Farklı ülkelerde bulunan engelli internet kullanıcıları için çıkarılan kanunlar ya da uyulması gerekli kurallar, hukuksal yönden sorunlarla karşılaşmayı engellemek için bir çeşit tedbirdir.

 

Ulaşılabilirlik:

Yayınlamak istediğiniz herhangi bir bilgi ya da sunumları, CSS kuralları  kullanarak yayınladığınızda, her cihaz ve her birey tarafından erişilir olur. Kullanıcılar, yeni mobil cihaz ya da bilgisayarlar aracılıyla tarayıcılara giriş yaptığında sunulan içeriklere sorun yaşamadan erişim sağlayabilirler.

 

Yükleme hızı:

CSS ile yapılan sayfaların yanında, tablolarla yapılan sayfaların da boyutları değişim gösterir.

 

 

• URL kurallarına uygunluk,

• Meta formatları bulundurma,

• Web sitelerinde tablo ve şemalar halinde karakter algılama,

• Güvenilir veri aktarımı sağlama,

• Sesli ya da görüntülü arama, içerik uyumluluğu, farklı cihazlarla etkileşim,

• Html kullanımı sağlama,

• Engeli olan kullanıcılara erişim sağlanarak hukuksal standartlara uyumluluk.

 

Bu maddeler,  W3C standartlarının en net ve anlaşılır olanları.W3C standartlarına uygun web siteleri, anlama ve inceleme yöntemleri bulunur. Validation kullanılarak Check aracı aracılıyla yapılan sorgulamalar, sitelerdeki problemli bölümleri düzeltebilir. Bu yöntemle standart uyumluluğu kontrol edilebilir.

 

Daha ayrıntılı bilgi için w3c ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Related posts

Chrome, Reklamları Engellemeye Hazırlanıyor!

Fatih Akgün

Google AppSheet’i Satın Aldı

Fatih Akgün

Facebook ve Google siyasi reklam yasağını uzattı

Vildan Çelik

Yorum Yap