Teknolojix Haber
OYUN TeknolojiXHaber

Warcraft III – Reforged Efsane yeniden doğdu

Warcraft III – Reforged

Warcraft III – Reforged Efsane yeniden doğdu mu?

Sanıyorum ki PC oyuncusu olup  Warcraft ismini hiç duymamış  yoktur. PC oyunculuğunun son kalelerinden biri olarak görülen, ancak ne yazık ki son yıllarda aldığı kararlar ile ciddi anlamda prestij kaybına uğrayan Blizzard’ın, oyun kültürüne en büyük hediyelerinden biridir Warcraft evreni. Yolculuğuna bir RTS olarak başlayıp, MMORPG’ye evrilen ve 15 yıldan uzun bir süredir aktif olarak milyonlarca kişi tarafından oynanmaya devam eden nam-ı diğer WoW, RTS olan atasını da unutturmuştu.

Warcraft III – Reforged İncelemesi

İçerisinde bulundurduğu editör ile koskocaman, yeni bir tür doğuran Warcraft 3, geçtiğimiz yıllarda BlizzCon’da yeniden karşımıza çıkacağını duyurmuştu. Şahsen çocukluğumda da derin izleri olan Warcraft 3’ü bir kez daha, modern grafikler ile oynayabilmek, beni de fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Gel zaman git zaman derken sonunda 28 Ocak’ta Warcraft III: Reforged adı altında oyunumuz yayınlandı. Ben de uzun süredir beklediğim yapıma hızlı bir dalış yaptım. Ancak baştan belirteyim, oyunu sıfırdan incelemeyecek, yalnızca yenilenen yönlerine yoğunlaşacağız.

Şimdi öncelikle Blizzard’ın duyurusundan itibaren Warcraft 3: Reforged için neler vaadettiğini hatırlamak gerekiyor. Oyunun duyurusunda geliştirilmiş grafikler, geliştirilmiş ara sahne sinematikleri, modern online altyapı, geliştirilmiş editör vaadlerin başında geliyordu. Burada oyuncuları kuşkusuz en çok heyecanlandıran durumların başında grafikler geldi. Keza her ne kadar oynanış olarak zamana meydan okumuş olsa da, grafiksel olarak yaşlanmıştı efsanemiz. Blizzard’ın resmi duyurusunun ardından en azından Starcraft 2 kalitesinde bir Warcraft 3 görmek için heyecanlandık. 

Warcraft III - Reforged Efsane yeniden doğdu

Oyun için yayınlanan oynanış görüntülerinde, özellikle ünitelerdeki detaylar beğenimizi kazanmıştı, ancak çevre görselleri ve özellikle zeminin detay eksikliği, orjinalinden pek de farklı gözükmüyordu. Blizzard tarafı ise durumun farkında olduklarını, geliştirmeye devam edeceklerini belirtmişti. Oyun çıkışında da zemin grafiklerinin hiç gelişmediğini ,oyunun genel ışıklandırmasında da neredeyse hiçbir geliştirme yapılmaması, Blizzard’ın tembelliğinin göstergesi oldu. Keza orjinal havayı bozmadan, biraz daha dinamik bir ışıklandırma, oyunu çok daha hoş gösterebilir, Reforged adının hakkını verebilirdi.

Warcraft III ‘ın  ara sahne sinematikleri 

Warcraft III: Reforged‘ın bir diğer vaadi ise geliştirilmiş ara sahne sinematikleri olmuştu. Özellikle genç yaştaki WoW oyuncularını, Warcraft tarihini tam anlamı ile anlamak için heyecanlandıran bu durum, bir WoW oyuncusunun da Warcraft 3: Reforged‘a şans vermesine neden oldu. Ancak ne yazık ki Blizzard ara sahneler konusunda da sözünü tutmadı. Giriş intro’sunu tam manası ile yenileyen Blizzard, hikaye esnasındaki diğer ara sahnelere ise dokunmadan geçmiş. Oysa tanıtım esnasında verdiği söz bu değildi. Bu konuda da yapım beni ve Warcraft hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Warcraft III - Reforged Efsane yeniden doğdu

Yapımın bir diğer önemli vaadi de modern online altyapı olmuştu. Warcraft III: Reforged ile modern bir altyapıya kavuşacak olan online bölüm, ne yazık ki yine hataların gölgesine altında kaldı. Sürekli oyundan düşme, dengeleme sorunları, gecikme problemleri derken, Reddit ve forumlar hata mesajları ile doldu taştı. Blizzard ise büyük bir güncelleme yaparak sorunların önüne geçmeye çalışsa da, internette kopan yaygaraya pek de engel olamadı. Ayrıca ilk oyunda bulunan otomatik şampiyona oluşturma gibi özelliklerin de kaldırılmış olması, oyuncuları iyicekızdırdı.

Oyunun bir diğer vaadi ise belki de en önemli kısmı da sayılabilecek editör moduydu. Bu mod’da gerçekten de geliştirmeler yapılmış, oyunculara Warcraft III: Reforged üzerinde adeta yeni oyunlar üretme imkanı tanınmıştı. Keza MOBA türü de başlı başına Warcraft 3’ün editörü üzerinde geliştirilen DOTA‘dan doğmuştu. Ancak Blizzard, DOTA ile başına geleni unutmamış olacak ki, Warcraft III: Reforged üzerinde geliştirilen tüm mod’ların fikri mülkiyet haklarının Blizzard’da kalacağını duyurdu. Bu durum da forumlarda adeta infiale yol açtı ve oyuncuları isyan ettirdi. Bu durumun popüler geliştiricilerin şevkini kıracağını belirten oyuncular, Blizzard’ı eleştiri yağmuruna tuttu.

Uzun lafın kısası, Warcraft III: Reforged, genel hatları ile beklentilerin hayli altında kalan bir sürüm olarak karşımızda duruyor. Geliştirilen grafiklerin yetersizliği, ara sahneler için verilen sözün tutulmaması, teknik hatalar, çıkarılan özellikler ve editör mod’undaki hakların Blizzard’da kalması dolayısı ile genel anlamda bir hayal kırıklığı oluştu. Blizzard problemlerin çözüleceğini ve oyunun gelişmeye devam edeceğini söylemiş olsa da, bir remaster projesinin 2 yıl sürmesi ve sonucunun bu şekilde olması, oyuncuların güvenini kırmış gözüküyor. Buda bize aynı soruyu sorduruyor.”Warcraft III – Reforged Efsane yeniden doğdu mu?”
Kaynak: merlininkazani.com

Related posts

Days of Play İndirim Kampanyası !!!

Flekso-İskelet Tasarımlı 3D Böcek Robotu

Yağmur Kübra Yazıcı

Zoom’dan Bir İtiraf!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap