Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Wayfair Skandalından Sonra Trendyol Ve N11’dan Açıklama Geldi!!

ABD’de mobilya ve ev eşyaları satan e-ticaret şirketi WAYFAIR’in,çocuk ticareti yaptığı iddialarının ardından gözler yüksek  fiyatlara çocuk kıyafetleri satılan Trendyol ve N11’e çevrildi. Sosyal medyada bir hayli gündem olan Trendyol’dan açıklama geldi. 

Sosyal medya günlerdir internette fahiş fiyatla satışı yapılan çocuk kıyafetlerini konuşuyor. Tartışmalar devam ederken, Türkiye’deki en popüler alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol’da aynı suçlamalarla karşı karşıya geldi. Trendyol’da bazı çocuk kıyafetlerinin fahiş fiyatlara satılması, olayın arkasında, ABD’de mobilya ve ev eşyaları alışveriş sitesi Wayfair‘in odağında olduğu çocuk kaçakçılığı iddialarını gündeme getirdi. Wayfair’de satılan mobilyaların model isimlerinin kayıp olarak aranan çocuklarla örtüştüğü şeklindeki bu iddiaların yankısı sürerken Trendyol’dan sosyal medyadaki eleştirilere yanıt geldi. Bu ürünler hızlı bir şekilde Trendyol’dan kaldırılırken, yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

“Trendyol olarak hassasiyetle yakından takip ettiğimiz sosyal medyadaki iddialara ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek isteriz. 

Türkiye’nin Trendyol’u olarak onbinlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılarımız tarafından belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ayrıca platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri düzenli olarak gerçekleştirmeye ve kontrol mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. 

Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili yaptığımız incelemelerde, belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın böyle bir iddia ile yan yana gelmesinden son derece üzgünüz. Böyle bir konuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve konunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.” 

ÜRÜNLERİ SATAN FİRMADAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA:

Bir diğer açıklama da Trendyol’da ikili çocuk eşofmanının 120 bin liraya satışa çıkaran Denizli’de üretim yapan Değirmencioğlu Tekstil’in üçüncü kuşak yöneticilerinden Enver Değirmencioğlundan geldi: 

“ÇALIŞANIMIZ FİYATLANDIRMA YAPARKEN HATA YAPTI” 

Olaydan önceki akşam 22.00’da haberdar olduklarını dile getiren Değirmencioğlu, süreci şöyle anlattı: “Mart ayının sonunda Trendyol’a başvurduk ve mağaza açma hakkı kazandık. Ardından bir çalışanımıza fiyatlandırma yapması için görev verdik. Ancak çalışan fiyatlandırmada hata yaptı. Fiyatları hemen düzelttik ama onay sürecine girdik. O süreç bitmeden Trendyol’daki sayfamızın kapandığını gördük. Denizli’de 1949’dan beri faaliyet gösteriyoruz. 3. Kuşak olarak 3 kardeş bu firmayı yönetiyoruz…” 

“BU NASIL LEKEDİR AKLIMIZ ALMIYOR” 

“Sadece giyim değil mefruşat, müteahhitlik, nişanlık-gelinlik alanında da üretim yapıyoruz. İç piyasa çalışıyoruz. Esnafız ve her işlemimiz kayıtlı. Bulunduğumuz yerde herkes bizi bilir, tanır. 3 kardeşiz ve hepimizin evladı var. Böyle bir suçlamayla karşı karşıya kalmak nasıl bir şey anlatamam. Bir başkasının çocuğuna bunu yaşatmak aklımızın ucundan geçmez. Bu nasıl bir lekedir aklımız almıyor.” Kara para aklama ya da rüşvet iddialarıyla ilgili olarak da Değirmencioğlu, “Bunlar rakamsal işler. Hesaplarımız açık diledikleri zaman hepsini inceleyebilirler. Ama çocuk tacirliğiyle suçlanmak çok ağır. Bunu nasıl atlatacağız bilemiyorum” dedi. 

N11’DEN DE AÇIKLAMA GELDİ! 

Benzer iddialara maruz kalan N11’den de açıklama gecikmedi:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemde bir e-ticaret şirketiyle ilgili çıkan haberleri üzülerek takip ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun çocuklara karşı işlenen suçları şiddetle kınıyoruz.

 

Konunun Türkiye’yle ve Türkiye’de e-ticaret yapan şirketlerle ilişkilendirilmesini kabul edilemez buluyoruz.

Platformumuza üye olan tüm mağazalardan üyelik aşamasında Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun faaliyet gösterdikleri ve vergi mükellefi olduklarına dair tüm resmi dokümanlar alınmaktadır. Platformumuz üzerinden mağazaların yaptığı tüm ticaret kanun ve düzenlemelere uygun bir şekilde, kayıt altında gerçekleşmektedir.

Mağazaların ürün fiyatlarıyla ilgili yapılan bildirimler titizlikle incelenmektedir. Platformumuz üzerinde satış yapan bazı mağazaların yanıltıcı fiyat girişlerine, tespit edildiği anda müdahale edilmekte, ürünler sistemden kaldırılmaktadır.”

Related posts

İşte ilk rapor! YouTube milyonlarca kanalı kapattı!

Fatih Akgün

Instagram Hikayeler’e Müzik Nasıl Ekleniyor?

Fatih Akgün

İlgi Çekici Bir Instagram Hesabı İçin 6 Önemli Instagram Aracı

M. Büşra Kaya

Yorum Yap