Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber

We Are Social, 2020 Yılının İlk Sosyal Medya Raporununda Türkiye

Raporda en popüler sosyal medya mecraları sıralamasında Facebook yine ilk sırada yer alırken. Türkiye 37 milyon aktif facebook kullanıcı sayısı ile dünyada Facebook kullanan ilk 10 ülke arasında yerine almaktadır. İlk üç sırada Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya yer alıyor. Aktif kullanıcı sayısı dikkate alındığında yine  Avrupa ülkeleri arasında da ilk sırada yer almaktayız.

Dünya genelinde 1 milyar kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar sıralamasında 3. sırada bulunan Instagram’da, Amerika Birleşik Devletleri en fazla kullanıcı sayısına sahip ülke.Türkiye ise Instagram kullanan ülkeler sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

2020 itibariyle kullanıcı sayısının 340 milyon olan Twitter’ı en çok kullanan ülkeler listesinde de ilk sıralarda yer alıyoruz. Listenin başında ise ABD var. Geçtiğimiz yılın istatistiklerini kontrol ettiğimizde, ülkemizdeki Twitter kullanıcı sayısınında dünyada 6. sırada, Avrupa’da ise 2. sırada bulunmaktayız.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye ‘de kişi başı internet kullanım süresi ve sosyal medyada geçirilen süre oldukça fazla olduğu saptanmıştır. Türkiye’de 16-64 yaş aralığı ortalama günde 7 saat 29 dakika internetteyken bu sürede sosyal medya kullanım oranı ise %81iken ,Kimi kullanıcılar günde 58 dakikalarını da oyun oynamaya ayırıyor. Yine Türkiye’deki kullanıcıların %62’si ise internetten TV içeriği izlerken,kullanıcıların %45’i de sesli komut ve sesli arama özelliklerini aktif olarak kullanmayı tercih ediyor.

Raporlar gösteriyor ki, her geçen gün biraz daha dijital dünyaya adım atıyoruz.

Related posts

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerli teknoloji uyarısı…

Meryem ACAR

Ve Yine 73 Milyon Kullanıcı Verisi Dark Web’de Satışa Çıkardı!

Fatih Akgün

Sanal market alışverişi teslim tarihleri neden bu kadar uzadı?

Fatih Akgün

Yorum Yap