Teknolojix Haber
İNTERNET

Web Siteleri, Verdikleri Sözü Tutuyorlar mı?

Web Siteleri, Verdikleri Sözü Tutuyor mu?

Yeni bir web tarayıcısı eklentisi, web sitelerinin kendi gizlilik ilkelerinde yazanlara uyup uymadığını kontrol ediyor ve gerektiğinde sizi ikaz ediyor.

Gizlilik ilkeleri olan her web sitesi, bu ilkelere maalesef uymayabiliyor. Bunu ilk bakışta anlamanın kolay bir yolu şu ana kadar yoktu. Fakat Kanada’daki Waterloo Üniversitesinden araştırmacılar, web sitelerinin kendi gizlilik ilkelerine uyup uymadığını kontrol eden bir web tarayıcısı eklentisi yaptılar.

Mitigator adlı yazılım tabanlı sistem, kendi gizlilik ilkelerine uyan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde sizi bunun hakkında bilgilendiriyor. Siteye e-posta adresinizi girmeniz gerekiyorsa ve gizlilik ilkelerinde bundan söz edilmiyorsa, Mitigator tarafından bir uyarı veriliyor. Bunun gibi önlemlerle verinizin nasıl kullanılacağı hakkında kontrol sahibi olmanız amaçlanıyor.

Apple, Google ve Facebook gibi firmalar, geçtiğimiz birkaç senede gizlilik ilkelerini basitleştirerek, daha anlaşılır bir hale getirdiler. Bunda Avrupa’da geçerli olan ve şirketlerin veri kullanımı hakkında “açık ve saydam” olmalarını şart koşan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) de etkisi var, ancak gizlilik ilkeleri ve bunlara uyum konusunda hala yapılacak şeyler var. Mitigator, bu konuda ihlalleri bulmaya yönelik iyi bir yol olabilir.

Related posts

5. DE- CIX İstanbul Zirvesi 2020

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Corona virüsü ürünleri için Amazon harekete geçti

Fatih Akgün

Netflix , Virüs Yardım Fonu İçin 50 Milyon Dolar Daha Ayırdı.

Fatih Akgün

Yorum Yap