Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel) YAŞAM

Web’in babası Tim Berners-Lee, bugünün internetinin kadınlar için hiç de kolay bir ortam olmadığı konusunda uyardı!

Web’in Babasından, Kadınlara Karşı Cinsel Ayrımcılık Uyarısı

Web‘in 31. doğum günü için yayınlanan bir açık mektupta, web‘in babası olarak bilinen Tim Berners-Lee, erişim eksikliği ve online taciz tehditlerinin, kadınlara karşı ayrımcılığı güçlendirdiği konusunda uyarıda bulundu. Kadın hakları ve eşitliğin “sağlıklı bir toplum için temel” oluşturduğunun altını çizen Berners-Lee, kadın-erkek herkesin bu konuda endişelenmesi gerektiğini söyledi.

2020 yılı, Pekin Komisyonu Kadınların Durumu Konferansı’nın 25. yılı olması ve BM’nin BMi için belirlediği 2030 hedefine sadece on yıl kaldı.

Bu yüzden dec, hükümetlerin ve teknoloji firmalarının kadın hakları kuruluşları ile daha derin bir şekilde beraber çalışmalarını istiyor.

Berners-Lee ve Web Foundation (Web Vakfı) tarafından bu mektup içerisinde pek çok farklı sorun ele alınmış olsa da, bunların belki de en önemlilerinin arasında, erkeklerin web’e erişim oranının kadınlara göre ortalama %21 daha fazla olması ve cinsiyet tabanlı online tacizler ve şiddet yer alıyordu.

Web Foundation ve World Association of Girl Guides and Girl Scouts tarafından yapılan araştırmaya göre sonuçlar açıklandı.

Ankete katılan genç kadınların yarısından fazlası internet üzerinde şu sorunlara dikkat çekti.

Cinsel taciz, tehdit mesajları veya özel fotoğrafların izinleri olmadan paylaşılmasını da içeren çeşitli şekillerde şiddete maruz kalmışlar. Online şiddet sadece kadınların internetten uzaklaşmalarına değil, aynı zamanda iş ve eğitim alanlarından da uzaklaşmalarına sebep olabiliyor.

 

Related posts

İtalya Başbakanı Conte açıkladı “Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz”

Fatih Akgün

Nintendo Wii artık bir efsane mi?

Fatih Akgün

Amerikalı Basketbolcu Kobe Bryant’ın Ölümüne Sebep Olan Helikopter Kazası Nasıl Gerçekleşti?

Yasemin ACAR

Yorum Yap