Teknolojix Haber
YAŞAM

WeWalk Akıllı Baston

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre, dünyada 253 milyon görme engelli yaşıyor. Geleneksel beyaz bastonlar görme engelli bireylerin gündelik yaşamda karşılaştığı erişilebilirlik sorunlarına yeterince çözüm sunamıyor. Yeni nesil teknolojilerin gündelik hayatta edindikleri yer günden güne daha da artarken, bu teknolojilerin çözüm sundukları sorunların alanı da doğru orantıda genişliyor.

WeWalk, görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için üretilen akıllı bir baston.  Dünyanın 37 ülkesinde kullanıma sunulan WeWalk,  Vestel ve Young Guru Academy işbirliğinde geliştirilmiş, 2018 yılı Edison Ödülleri’nde Altın Ödül‘ünü, 2019 yılında da Time Dergisi Yılın En İyi İcadı Ödülü‘nü almıştır.

WeWalk Akıllı Baston
WeWalk Akıllı Baston

Görme engelli bireylerin yaşamlarında kişisel asistanlık görevini üstlenerek erişilebilirlik sağlayan WeWalk’ın çalışma prensibinin basitliği, öğrenenleri hayrete düşürüyor. Engelleri algılaması, mobil cihazlara bağlaması ve mobil uygulamalarla entegre olarak çalışması kullanıcılarına oldukça avantajlar sağlıyor. Bu devrimsel özelliklerine biraz değinecek olursak;

Engellerin Algılanması: Baş,göğüs hizasında bulunan engeller ultrasonik sensörlerle algınır. Sensörlere takılan engeller titreşim yoluyla kullanıcılara bildirilir.

Bluetooth Eşleşmesi
: WeWalk uygulamasının mobil cihazlara indirilmesinin ardından, baston ile Bluetooth eşleşmesi sağlanır. Konumu açma ve kapama gibi özellikler, akıllı baston üzerinden gerçekleştirilir.

Entegrasyon: Yazılım güncellemeleri sayesinde WeWalk’a yeni özellikler eklenir. Google Map ve Alexa uygulamaları ile entegre çalışır ve kullanıcılara sesli komutlar iletir.

Kolay şarj edilmesi ve katlanarak pratik kullanımı sayesinde seyahat erişilebilirliğini artıran WeWalk’ın eleştirilen yönü ise fiyat erişilebilirliğine sahip olmaması.

 

Related posts

Eski Kıyafetleri Geri Dönüştüren Teknoloji

Yasemin ACAR

Türkiye’de Vaka sayısı 47 oldu!

Fatih Akgün

Giresun’da Drone Fabrikası Kurulacak

Fatih Akgün

Yorum Yap