Teknolojix Haber
UYGULAMA

İletilen Mesajlar WhatsApp’ın Uyguladığı Kısıtlama ile Yüzde 70 Azaldı (Bosanski jezik)

WhatsApp dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması konumunda. Koronavirüs salgınının tüm dünyada etkili olması, salgınla ilgili asılsız bilgilerin de hızlıca yayılmaya başlamasına neden oldu.

Koronavirüsle alakalı asılsız bilgilerin yayılmasında en önemli araç sosyal medya ağları ve mesajlaşma uygulamaları oldu.

Facebook, hükümetlerin bu isteği doğrultusunda önlem olarak mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta iletilen mesajların sınırlanması uygulamasında bir değişiklik yaptı. Facebook’un değişikliğinden önce WhatsApp’ta mesajlar aynı anda 5 kişiye iletilebiliyordu. Facebook bu iletim sayısında değişiklik yaparak bir defa 5 kişiye iletilen mesajın daha sonra toplu olarak iletilmesini engelledi.

Nisan ayının başında yapılan değişikliğin ortaya çıkardığı sonuçlar, bugün WhatsApp tarafından açıklandı. WhatsApp’tan yapılan açıklamada, yeni uygulamanın ardından küresel olarak iletilen mesajların yüzde 70 oranında düştüğü belirtildi.

WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklamada, “Kısa bir süre önce ‘çok kez yönlendirilmiş mesajları’ tek bir sohbette paylaşmaya bir sınır getirdik. Bu yeni limiti uyguladığımızdan beri küresel olarak WhatsApp’ta gönderilen mesajların iletilmesinde yüzde 70 oranında bir azalma oldu” denildi.

WhatsApp‘taki mesajların iletilmesi ile ilgili ilk sınırlama uygulaması 2018 yılında başlamıştı. 2 yıl süren uygulamanın ardından 2020’nin başında açıklama yapan WhatsApp sözcüsü, 2 yıl içinde iletilen mesajların sayısının yüzde 25 oranında düştüğünü açıklamıştı.

WhatsApp, koronavirüs salgını ile ilgili ortaya çıkan asılsız bilgilerin yayılması konusunda üzerinde düşeni yapacaklarını söyledi. Şirket sözcüsü, “WhatsApp, viral mesajlarla başa çıkmak için üzerine düşeni yapmaya kararlı” dedi.

Koronavirüs salgınının olduğu ülkelerin hemen hemen hepsinde salgına dair asılsız bilgiler yayılıyor. Sosyal medya devlerinin alacağı önlemler, asılsız bilgilerin yayılmasını engellemekle beraber bu bilgiler nedeniyle ortaya çıkacak zararların etkisini de azaltabilir. Sabah

Slanje poruka smanjeno za 70 posto sa ograničenjem primijenjenim od WhatsApp

WhatsApp je najpopularnija aplikacija za razmjenu poruka na svijetu. Činjenica da je epidemija koronavirusa bila efikasna u cijelom svijetu uzrokovala je brzo širenje neutemeljenih informacija o epidemiji.

Najvažnije sredstvo u širenju neutemeljenih informacija o koronavirusu bile su mreže društvenih medija i aplikacije za razmjenu poruka. Facebook je promijenio ograničenje poruka koje se prenose u aplikaciji za razmjenu poruka WhatsApp kao predostrožnost u skladu s vladinim zahtjevom. Prije Facebookove promjene, poruke na WhatsApp-u mogu se istovremeno proslijediti 5 osoba. Facebook je promijenio broj ovih prijenosa, spriječivši skupno slanje jednokratne poruke.

Rezultati promjene provedene početkom aprila objavio je danas WhatsApp. U izjavi WhatsApp-a navedeno je da su poruke poslate na globalnoj razini nakon nove aplikacije pale za 70 posto. WhatsApp je rekao da će dati svoj dio u širenju neutemeljenih informacija o epidemiji koronavirusa.

Related posts

Milyonlarca Abonesi Olan D-Smart, Tüm Kanallarının Kilitlerini Abonelerine Açtı

Yasemin ACAR

Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından e-Dönüşüm Sektörü 2020’ye Büyüyerek Başladı…

Meryem ACAR

iWhatsApp ile WhatsApp Mesajları Otomatik Cevaplanıyor!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap