Teknolojix Haber
SEKTÖREL

WhatsApp uygulaması Milyonlarca kullanıcısını kaybetti

WhatsApp, gizlilik politikası ve hizmet şartlarını güncelleme kararından sonra bir çok kullanıcı Signal, Telegram, Bip gibi uygulamaları kullanmayı tercih etti. WhatsApp uygulaması Milyonlarca kullanıcısını kaybetti.

İngiltere parlamentosunun içişleri komitesi uygulamalar hakkında rakamları paylaştı.

Buna göre Ocak ayının ilk üç haftasında Telegram 25 milyon yeni kullanıcı kazandı.
Signal uygulamasını dünya çapında 7,5 milyon yeni kullanıcı tarafından tercih edildi.

WhatsApp’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kamu politikası direktörü Niamh Sweeney, komiteye yaptığı açıklamada, diğer uygulamalara “göçün” şirketin hizmet şartlarındaki güncellemesiyle ilgili olduğuna inanıldığını belirtti.

Sweeney, güncellemenin amaçladığını iki şeyin, iş mesajlarıyla ilgili yeni bir dizi özelliği etkinleştirmek ve şirketin hali hazırda mevcut politikaları hakkında “açıklama yapmak ve daha fazla şeffaflık sağlamak” olduğunu savundu.

Direktör “Facebook ile veri paylaşımımızda dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir değişiklik yok.” dedi.

App Annie şirketi mobil uygulamalarla ilgili dünya çapında analiz hizmeti sunuyor. Şirketin  açıkladığı veriler, Signal ve Telegram’a geçen yeni kullanıcıların WhatsApp’tan geldiğine işaret ediyor.

App Annie den gelen veriler  WhatsApp’ın, İngiltere’de en çok indirilen 8. uygulama arsında yer alırken ; gizlilik politikası değişikliği  açıklamasının yapılmasından sonra 12 Ocak’a kadar 23.’lüğe düştüğünü gösteriyor.

Bununla birlikte Signal’in, 6 Ocak’a kadar İngiltere’de ilk bin uygulama arasında bile değilken, 9 Ocak’ta ülkede en çok indirilen uygulama haline geldiği bildiriliyor.

App Annie’nin pazar verileri direktörü Amir Ghodrati, “Mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamalarında bu tür değişiklikler olağan dışı değil. Sosyal uygulamaların doğası ve birincil işlevi başkalarıyla iletişim kurmak olduğu için, büyümeleri güncel olaylara bağlı olarak oldukça hızlı gelişir. Zaten son birkaç yıldır şifreli mesajlaşma ve gizlilik odaklı uygulamalara yönelik talebin arttığını gördük.” diye konuştu.

Ghodrati konuşmasında, “Gizlilik hizmeti sağlayan mesajlaşma uygulamaları, en çok katılıma 2020’nin ilk yarısında şahit oldu. Bu uygulamalar, alternatiflere göre ortalama yüzde 30 daha fazla aktif kullanıcıya ulaştı.”  dedi.

 WhatsApp’ın bazı yönlerden, rakibi Telegram’dan daha fazla gizlilik odaklı olduğu bilgisine yer verildi

Yapılan açıklamalarda;

  • WhatsApp’ın, hizmet sağlayıcının kullanıcı mesajlarına erişmesini engelleyen uçtan uca şifrelemeyi, kullanıcılar ve büyük işletmeler arasındaki sohbetler dışında her sohbete uyguladığına,
  • Telegram’ın ise uçtan uca şifrelemeyi, kullanıcının “gizli sohbetler” seçeneğiyle sohbet edilen kişi için aktif bir seçenek olarak etkinleştirmesi gerektiğine işaret edildi.

WhatsApp açıklamasının ardından büyüyen tepki nedeniyle  8 Şubat’ta yürürlüğe koyacağı uygulamayı, 15 Mayıs’a ertelemek ve kullanıcılara yaptıkları değişiklikleri açıklamak için bir hasar sınırlama kampanyası yürütmek zorunda kalmıştı.

Şirket, kullanıcıların “WhatsApp Gizlilik Politikası” aramasıyla ilk sırada görünsün diye Google’a ödeme yaparak, “Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları güncellemesinin arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz.” mesajını yayınlatmıştı.

WhatsApp uygulamasının Türkiye’de bulunan bir çok kullanıcısı, başta BiP olmak üzere diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanmayı tercih etmişti.

Kaynak: cnn

Diğer sektörel haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Google’a Dev Rakip!!

Fatih Akgün

HAVELSAN, Dünya Devi Şirketlerden Türkiye’ye Tersine Beyin Göçü Sağlıyor

Yasemin ACAR

e-Dönüşüm, işletmeler ücret bordrolarını dijitale taşıyor.

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap