Teknolojix Haber
UYGULAMA YAZILIM

Whatsapp ve Facebook’a soruşturma Rekabet Kurulundan

Whatsapp ve Facebooka soruşturma Rekabet Kurulundan

Whatsapp ve Facebook’a soruşturma Rekabet Kurulundan geldi.
Rekabet Kurulu Whatsapp ve Facebook hakkında soruşturma başlattı. Kurul, açılan soruşturma kapsamında verilerin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11 Ocak 2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd.’ye 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada daha fazla veri toplama ve telafisi olunmayacak zararalarla ilgili şunlara yer verildi.

  •  Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, sözkonusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.
  • Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafisi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kaynak: Sözcü

Related posts

Google’den koronavirüs sebebiyle yeni uygulama!

Fatih Akgün

Microsoft, Edge Güncellemesini Durdurdu!

Fatih Akgün

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Ulusa Seslenişi…

Meryem ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım