Teknolojix Haber
UYGULAMA

WhatsApp Yeni Bir Özellik üzerinde çalışıyor

Neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının kullandığı WhatsApp, uygulaması kullanıcılarına yeni bir özellik sunmaya hazırlandığını açıkladı.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan  WhatsApp, sürekli olarak güncellenmeye ve bu güncellemelerle birlikte yeni özellikler kazanmaya devam etmekte. İşte bu özelliklerden bir tanesi olcak olan süreli mesajlar (dissappearing messages) yakın bir gelecekte kullanıcılarla buluşacağını açıklandı.

WhatsApp’ın internet sitesinde süreli mesajlar olarak geçen bu özellik henüz kullanıcılara sunulmamış durumda. Mark bu özelliğin iOS, Android, KaiOS ve web/masaüstü sürümlerine geleceği duyurulmuştu.

Bu Süreli Mesajlar Nedir?

Süreli mesajlar aktifleştirildiğinde, bireysel grup sohbetlerindeki tüm yeni mesajlar belli bir süre sonra yok olacak olan mesajlar. Süreli mesajların nerede etkin olacağını ise kullanıcının kendisi belirleyecek. Yani tüm sohbetlerde aktifleştirme gibi bir durum olmayacak, kullanıcının kendisinin seçmesi yetecek.

Süreli mesajlar özelliği daha önce de ortaya çıkmıştı ancak o zamanki adı sona eren mesajlardı (expiring messages). Süreli mesajların ilk sürümünde, kullanıcılar mesajın ne zaman yok olacağını seçmekteydi. Ancak WhatsApp, bu seçeneği kaldırdı ve 7 günlük bir süre belirledi. Bu süreyi değiştirme seçeneği de henüz bulunmamakta.

Süreli mesajlar özelliğinin nasıl çalışacağı WhatsApp’ın resmi internet sitesinde detaylı olarak açıklanmakta. Buna göre ise;

  • Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolacak. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edilecektir.
  • Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.
  • Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.
  • Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dâhil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

  • Ayrıca WhatsApp, bu özelliğin kullanımı konusunda uyarıyor ve yalnızca güvenilen kişilerde kullanılmasını tavsiye ediyor. WhatsApp’ın uyarıları ise şu şekilde:.
  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alabilecek.
  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilecek.
  • Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce kamera veya başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilecek.

Related posts

FTC Anlaşmasının Ardından Zoom; Güvenliği Yükseltmeyi Kabul Ediyor!!!

M. Büşra Kaya

Google Adsense hizmetini kapatıyor mu?

Fatih Akgün

Android 11 çıkış tarihi belli oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap