Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA UYGULAMA

WhatsApp’dan Sahte Haberlerin Yayılmaması İçin 1 Milyon Dolar Bağış

Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, coronavirüs için önlem aldı.Facebook’un bünyesinde bulunan uygulama, yeni tip coronavirüs salgınıyla ilgili bir bilgi sayfası oluştururken sahte haberlerin yayılmaması içinse 1 milyon dolar bağış yaptı.

Milyonlarca kullanıcıya sahip WhatsApp, coronavirüs salgını ile ilgili yapılan sahte haberlere ve diğer yanlış bilgilerle mücadele etmek için iki yeni girişim başlattı. Salgınla ilgili bilgi sayfası oluşturan WhatsApp, Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Gerçek Kontrol Ağı’na (IFCN) da 1 milyon dolar bağışladığını açıkladı.

AMAÇ BİLGİLERİ SORUMLU ŞEKİLDE PAYLAŞMAK

Bilgi sayfasında yer alan açıklamada, “WhatsApp en önemli kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. İşte WhatsApp’ı arkadaşlarınıza ve ailenize bakmak, en son resmi sağlık bilgileriyle güncel kalmak ve bilgileri sorumlu bir şekilde paylaşmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler” yazıyor.

RESMİ KAYNAKLARLA DOĞRULAYIN

Sayfada ayrıca, “Aldığınız mesajları düşünün, çünkü coronavirüs hakkında gönderilen her şey doğru olmayabilir. Gerçekleri diğer güvenilir resmi kaynaklarla doğrulayın. Bir şeyin doğru olduğundan emin değilseniz, iletmeyin.” ifadeleri yer alıyor.

SAHTE HABERLERİN TESPİTİ İÇİN BÜYÜK BAĞIŞ

WhatsApp, bilgilendirme sayfası dışında coronavirüs salgınına karşı sahte haber yapılmaması ve yapılan haberlerin yayılmaması için Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Gerçek Kontrol Ağına (IFCN) 1 milyon dolar bağışladı. Yapılan yardım sayesinde 45’ten fazla ülkede virüsle ilgili yapılan sahte haberlerin tespit edilmesi sağlanacak.

Related posts

Sosyal Medya Düzenlemesinin Tüm Maddeleri Açıklandı!!

M. Büşra Kaya

Netflix’de Corona Virüsden Dolayı Harekete Geçti!

Yağmur Kübra Yazıcı

Zoom WhatsApp’a Rakip mi Oluyor

Fatih Akgün

Yorum Yap