Teknolojix Haber
MOBİL

WhatsApp’ı Kullanmayın Uyarısı

WhatsApp’ı Kullanmayın Uyarısı

WhatsApp’ı Kullanmayın Uyarısı

WhatsApp’ı kullanmayın uyarısı yapıldı. Sosyal medyanın en büyük platformlarından biri olan Facebook‘un online mesajlaşma uygulaması WhatsApp’taki meta verilerin sızdırıldığını iddia eden Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarını WhatsApp’ı kullanmamaları konusunda bir mektup göndererek uyardı.

Ulrich Kelber, Facebook’a ait olan uygulamalar arasında bulunan WhatsApp’tan her mesaj gönderildiğinde Facebook‘a meta verilerini ilettiğini iddia etti. Bu veriler ile şirketin Ip adresine, konum verilerine, kullanılan cihazlardaki işletim sistemi bilgilerine ve mesajın gönderim tarihi ve saati verilene ulaşıldığını belirterek durumun önemini vurguladı.

WhatsApp’ı Kullanmayın Uyarısı

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, yaptığı bu açıklamadan sonra, Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp yetkilileri gazeteye şu açıklamalarda bulundu: “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları gönderici ve alıcı dışında kimse okuyamaz.” dedi.

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, bu verilere erişenlerin; iş, mali durum, hobiler, hastalıklar gibi bilgileri de ekleyerek kullanıcı profili oluşturabildiğini belirtiyor. Facebook’un  geçtiğimiz senelerde dolaylı yoldan ABD seçimlerine etki ettiğini de düşünürsek haberin gerçeklik payının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca güvenlik amacı ile Facebook’u silen kullanıcılara şunu da belirtmeliyiz ki; sosyal medyanın en büyük iki devi Instagram ve WhatsApp’ta ta aynı kişiye ait sosyal medya platformlarıdır.

 

Steam’de İlk 3’e Giren Oyun “Terraria” adlı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

2019 En İyi Fotoğraf Çeken Akıllı Telefonları… 

Meryem ACAR

Apple, iPhone 12’nin Üretimine Temmuz Ayında Başlayabilir!

Semih Bozkurt

iOS 13.4.1 ve iPadOS 13.4.1 çıktı! İşte Detaylar…

Fatih Akgün

Yorum Yap