Teknolojix Haber
UYGULAMA

WhatsApp’ta Reklam Gösterilmeye Başlanacak

Reklamlarıyla meşhur Facebook, WhatsApp’ın 2012 yılında verdiği sözleri bozarak artık kullanıcılarına reklam göstermeye başlayacak. Uygulamaya gelecek yeni güncellemeyle ‘Durum‘ sekmesinde reklamlar gözükecek.

WhatsApp, artık kullanıcılarına platform üzerinden onlara reklam gösterecek.

WhatsApp, 1,5 milyar insanın birçok nedenden dolayı kullandığı bir mesajlaşma platformu. Platform, özellikle istediğimiz kişi veya grupla mesajlaşmayı fazlasıyla kolay hale getirdiğinden bu kadar popülerleşmiş durumda. Ancak Facebook, WhatsApp kullanıcılarının mutlu olmasından hoşnut değil gibi duruyor.

WhatsApp’a gelecek yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların hikaye paylaştıkları ‘Durum’ sekmesinde reklamlar gözükecek. Bunu duyan kullanıcılar da Mark Zuckerberg’e ve Facebook’a öfkeli. Bazı kullanıcılar WhatsApp’ın reklam alması durumunda platformu terk edeceklerini söyledi.

WhatsApp, 2012 yılında kullanıcılarına iki söz vermişti: Platformu gelir amaçlı kullanmamak ve kullanıcı verisi toplamamak. 2014 yılında 19 milyar dolara Facebook’a satıldığından bugüne kadar bu söz tutulmuştu. Fakat öyle görünüyor ki artık bu sözlerin son kullanma tarihi geçti.

WhatsApp’ta reklam olacak olması demek, yalnızca reklamsızlık sözünün bozulduğu anlamına gelmiyor. Bir platformda reklam varsa o platform aynı zamanda kullanıcıların verilerini de topluyordur.

Ancak WhatsApp’a gelecek yeni güncellemeden mutlu olanlar sadece reklam verenler. Belirli kullanıcıları hedef alan reklamlar küçük işletme ve girişimlerin tanınması için büyük bir fırsat doğurabilir.

Related posts

WhatsApp Web’de ‘karanlık mod’ nasıl kullanılır?

Fatih Akgün

Spotify, Podcast Hizmetini Abonelik Tabanlı Olarak Mı Sunacak?

M. Büşra Kaya

Google Mesajlar’a “Planlanmış Mesaj” Özelliği Geliyor!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap