Teknolojix Haber
YAŞAM

WhatsApp’ta Yayılan ‘Gizli Belge’ Hakkında Sağlık Bakanlığın’dan Son Dakika Açıklaması Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sabah saatlerinden itibaren sosyal medya ve WhatsApp’tan ‘Gizli belge’ olarak yayılan döküman hakkında açıklama yaptı. Söz konusu belgenin gerçek dışı olduğunu ve halkı daha fazla korkutarak yanlış davranışa itmek istediklerini belirtti.Ayrıca Koca açıklamalarında,sadece resmi açıklamalara güvenilmesi gerektiğini ifade etti.

150’den fazla ülkede olduğu gibi Türkiye’de de hayatı olumsuz etkilemeye başlayan corona virüsü salgını (COVID-19), vaka sayılarının giderek artması ile toplumda müthiş bir panik ve korku havası yaratmaya başladı. Bu  durumdan faydalanmak isteyen bazı fırsatçılar ise halkı daha da kaygılandıracak bir sahte belgeyi, sosyal medya platformlarında ve WhatsApp’ta dolaşıma soktu.

Sağlık Bakanlığı’nın logosu ile ‘Gizli’ olarak yayınlanan dökümanda, salgın nedeniyle alınacak sözde ek önlemlerden bahsediliyor. Lokanta, kafe ve restoran gibi işletmelerin yalnızca eve servis yapmalarına izin verileceği ve marketlerin yalnızca haftada üç gün açık olacağı bilgisinin yer aldığı belge, kısa sürede binlerce kişinin telefonuna ulaştı.

Sosyal medyada yayılan Sahte Belge:

Endişe yaratan belge ile ilgili Twitter’dan bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal medya ve WhatsApp’tan yayılan “gizli” belge gerçek dışıdır. Panik yaratacağı bilinerek uydurulmuştur. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. Doğru haber, resmen yapılan açıklamadır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Açıklaması:

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “COVID-19 Ek Önlemler” isimli belgenin tamamıyla sahte olduğunu ve resmi kaynaklar dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya platformlarında ve WhatsApp’ta paylaşılan görsele ilişkin soruşturma başlatıldığını da söyledi.

 

 

Related posts

Türkiye’ye gelen ilk cep telefonu!

Fatih Akgün

Son Dakika… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Açıklamalarda Bulundu: İşte TÜRKİYE Günlük Koronavirüs Tablosu

Yasemin ACAR

Corona Virüsü ile Gribi Birbirinden Ayıran farklar!

Fatih Akgün

Yorum Yap