Teknolojix Haber
MOBİL

Whatspp’ın İOS Beta Güncellemesi Geldi!

Çalışmalarını hızlandıran WhatsApp geliştirici ekibi, uygulamanın hem Android hem de iOS için beta sürümlerini güncelledi. Yayınlanan güncelleme, her iki platforma da pek çok yeni özellik kazandırıyor.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp süreci oldukça hızlandırmış bir durumda. Uygulamanın geliştiricileri, artık neredeyse gün aşırı beta sürüm güncellemesi yapıyorlar ve yapılan her güncelleme, WhatsApp’a gelecek yeni özellikleri gözler önüne seriyor. Geliştiriciler, çoğu zaman iOS ve Android için farklı zamanlarda sürüm güncellemeleri yapıyor olsalar da bu kez her iki platform için de birer güncelleme çıkarttılar.

WhatsApp’ın yeni beta sürümleri, iki farklı ekosistem için farklı özellikleri kullanıcılara sunuyor. Fakat bu özelliklerin bir süre sonra birleşmesi ve her iki platformun da hemen hemen aynı özelliklere sahip olması bekleniyor. Dilerseniz şimdi, WhatsApp’ın son beta sürümlerindeki yeni özelliklerine göz atalım.

İşte Whatsapp İOS Beta Güncelleme Özellikleri:

  • WhatsApp’ın beta sürümde sunulan yeni özelliği, ilk bakışta heyecanlandırıyor olsa da aslında durum, düşündüğünüz gibi değil. WhatsApp’ın yeni özelliği, engellediğiniz bir kişi sohbete girdiği zaman yeni bir bildirim balonu olarak karşınıza çıkıyor. Bu bildirim balonunda ilgili kişiyi engellediğiniz ifade ediliyor. Ancak bu balon, sadece size gösteriliyor. Yani engellemiş olduğunuz kişinin bu bildirim balonunu görmesi mümkün değil.
  • WhatsApp zaten uzun bir süredir engellediğiniz kişileri gösteren bir menüye sahip. Ancak bundan sonra bu menü, daha işlevsel bir hale gelecek. Yani, WhatsApp’ın yeni özelliği engellediğiniz kişileri kategorilere ayırıyor. Bu da demek oluyor ki engellediğiniz kişi normal bir bireyse ayrı bir kategoriye alınıyor, bir business hesabıysa ayrılıyor. Bu işlem otomatikolarak yapılacak ve sizin bu özellik için herhangi bir ayar yapmanıza gerek olmayacak.

  • WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un uzun bir süredir WhatsApp ve Instagram üzerinden reklam çalışmaları yaptığı biliniyor. Bu nedenle şirket, kısa bir süre önce kullanıcılarının hizmetine sunduğu açılış ekranının genel tasarımını değiştirdi ve “from Facebook”  ibaresini açılış ekranına ekledi. Bu özellik, Android platformuna birkaç gün önce gelmişti. Artık iOS kullanıcıları için de benzer durum söz konusu.
  • Açılış ekranına eklenen “Facebook’tan WhatsApp” ibaresinin benzer tasarımı, uygulamanın “Ayarlar” menüsüne de eklenmiş durumda. Facebook, şirketin ismini daha da büyüterek geçmişini unutturmaya çalışıyor gibi görünüyor.
  • WhatsApp geliştiricileri, uygulamanın iOS sürümünün genelinde tasarım değişiklikleri yapmış durumda. Bu değişiklikler karşımıza hem mesajlaşma ekranında hem de grup veya sohbetlerle ilgili bilgilerde kullanıcılara sunuluyor.
  • WhatsApp’ın profil fotoğrafları olmayan kişi ve grup görselleri, eskiden daha demode bir görünüme sahipti. Ancak son sürümle birlikte görsellik ciddi anlamda değişiyor ve modern bir yapıya kavuşuyor. Fakat WhatsApp’ın iOS için sunduğu son beta sürümdeki tasarım değişiklikleri sadece bununla sınırlı değil. WhatsApp’ın okundu bildirimleri de artık daha farklı bir şekilde görünüyor.

  • WhatsApp’ın bir süredir zaten bir hesabın birden fazla cihazda kullanılabilmesi için çalıştığı biliniyor. Son iOS beta sürümüyle ortaya çıkan bu özellik, WhatsApp’ın konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve ilerlemelerin kaydedildiğini gösteriyor. Çünkü WhatsApp artık, başka bir cihazdan giriş yapılmak istendiğinde “Numaranız için WhatsApp kayıt kodu istendi.” şeklinde bir bildirim gönderiyor.

Yeni 2.20.50.21 güncellemesini alan WhatsApp, iOS 13’teki sohbetlerde ve gruplarda yer alan özel menüleri değiştirerek yeni Bağlam Menüsü özelliğini etkinleştirdi. Özellik, önceki 2.20.40 ve 2.20.41 sürümleriyle geri dönmüştü ancak WhatsApp’ın paylaşım sayfasına neden olan bir sorun yüzünden geçici olarak kaldırılmıştı. WhatsApp’ın bu yeni özelliklerinin kullanıma ne zaman sunulacağı şu an için belli değil. Geliştirici ekibin yapacağı testlerde bir sorun yaşanmadığı takdirde tüm kullanıcılar, WhatsApp’ın yeni özelliklerini kullanmaya başlayabilecekler.

Related posts

Apple Şov Yaptı! Fortune, Modern Zamanların En İyi 100 Tasarımı Listesini Açıkladı…

Meryem ACAR

Tüm Özellikleri ile Oppo A12s

Fatih Akgün

Realme C3 – Fiyatı ve Özellikleri

Yasemin ACAR

Yorum Yap