Teknolojix Haber
İNTERNET

Wi-Fi 6E İçin 6 GHz Bandını Kullanıma Açıldı!

ABD’nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo iletişimini denetleyen bağımsız devlet dairesi olan Federal İletişim Kurulu (FCC), Wi-Fi 6E için 6 GHz bandını kullanıma açtı. Bu sayede hızlı ve daha kaliteli bir Wi-Fi performansı sunulacak.

FCC 6 GHz bandında (5,925 / 7,125 GHz) 1.200 MHz spektrumunda lisanssız kullanımın aktif olduğunu açıkladı. Yeni nesil Wi-Fi olan Wi-Fi 6E, kesintisiz kablosuz internet bağlantısı sağlamak için 6 GHz bandını kullanacak. Bu da demek oluyor ki Wi-Fi 6E, normalden yaklaşık 2,5 kat daha hızlı olacak.

FCC tarafından duyurulan kullanımın, 6 GHz bandının ilk kullanımı olmayacak çünkü bu bant; kamu hizmetlerini ve halk güvenliğini sağlamada kullanım hâlinde bulunuyor. Çıkış yapmaya hazırlanan lisanssız cihazlar, bu spektrumu FCC tarafından hazırlanmış kurallar çerçevesinde lisanslı servislerle birlikte kullanacak.

Daha çok giyilebilir artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik cihazları için fazlasıyla kullanışlı olacak olan Yeni 6 GHz bandı; Bir kabloya bağlı olmayan yüksek özellikli sanal gerçeklik cihazları bu kapsamda geliştirilebilir. Bu sebeple Apple, tüm iPhone’larla kablosuz olarak bağlanabilen bir kulaklık aksesuarını müşterilerinin beğenisine sunabilir.

Wi-Fi Alliance, Komisyon, 6 GHz bandında 1.200 MHz spektrumunu lisanssız cihazlar için kullanılabilir hâle getirerek Amerikalı tüketiciler, işletmeler ve ekonominin Wi-Fi kullanımı açısından önünü açtı. En önemlisi, FCC kararı Wi-Fi kullanıcılarının iş arkadaşlarına ve ailelerine, sağlık, iş, eğitim ve diğer kritik hizmetlere bağlı kalmasını sağlayacakaçıklamasını yaptı.

Related posts

Netflix’ten yepyeni özellik

Fatih Akgün

Google, Devlet Destekli Grupların da Dolandırıcılığa Başladığını Bildirdi!

Fatih Akgün

Kültür ve Turizm Bakanlığından Youtube’da Etkinlik Atağı

Fatih Akgün

Yorum Yap