Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Wikipedia İmzalı Yeni Sosyal Medya Platformu: WT Social

Wikipedia’nın kurucu ortağı olan Jimmy Wales, yeni sosyal medya platformu WT:Social’ı açıkladı.Yeni sosyal medya ağı, Wikipedia gibi bağışlarla ayakta kalmaya çalışacak. WT:Social, gelir için reklamları kullanmayacak.
WT:Social, geçtiğimiz ay kullanıcılara sunuldu. Siteye üye olmak için bilgileri girdikten sonra onay süreci bekleniyor. Şirket, onay sürecini atlamak isteyen insanlar için iki tane bağış kampanyası duyuruyor. 13 ya da 100 dolar bağış yaparak onay süreci beklemeden siteye üyeliğinizi onaylatabilirsiniz.

Jimmy Wales, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Sosyal medya şirketlerinin reklamcılıktaki iş modelleri sorunlu. Onlarda, görünüşe göre büyük meblağlar kazananlar düşük kaliteli içerikler” dedi.

WT:Social şu an için sade bir arayüze sahip. Yeni sosyal ağın arayüzünde haberler ve bunların altındaki yorumlar görünebiliyor. Haberler, WT:Social’ın büyük bir kısmını oluşturuyor.

Jimmy Wales’in amacı WT:Social’da sahte haberlerle mücadele etmeyi vurgulamak ve diğer sosyal medya ağlarındaki “etkileşime” odaklanan paylaşımların karşısına kanıta dayalı bir paylaşım ağı sunmak. WT:Social’da paylaşılan her hikayede, kaynakların ve referansların yanı sıra makalenin nereden alındığı da ön plana çıkarılıyor.

WT:Social’da aynı zamanda SubWiki denen konuları takip edebilirsiniz. Ayrıca yayınlanan hikayelere hashtagler ekleyebilir ve hikayenin birden fazla SubWiki’de görünmesini sağlayabilirsiniz. WT:Social’ın yayın akışı şu anda kronolojik olarak sıralanıyor. Ancak geliştiriciler, kullanıcıların daha iyi içerikleri görmesi için bir oy sistemini de sosyal ağa eklemeyi düşünüyorlar.

Wales, Financial Times’a yaptığı açıklamada, insanların anlamlı içerikler için para ödemeyi kabul edeceğinin kanıtı olarak Netflix’i örnek verdi. Wales’in yaklaşımının doğru olup olmadığını zaman gösterecek. WT:Social’a buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

YouTube CEO’sundan uyarı!

Fatih Akgün

Twitter’ın iOS ve Android Uygulamalarında Bilinmeyen Özellikleri…

Meryem ACAR

Facebook Sevdiklerinizle Bağlantılı Hissedin Diye Sarılma Butonu ile Geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap