Teknolojix Haber
YAZILIM

Windows 10, Yeni Güncellemeyle Linux Dosyalarını Açabilecek

windows-linux-tux
Windows’a gelen en son güncellemeyle birlikte Linux dosyalarını açmak artık çok daha kolay. Bunun dışında depolama sıkıntısı çekenler için de getirilen yeni bir özellik var.

2020 yılının başlarında Microsoft, Windows 10’a Linux Kernel entegrasyonu hakkındaki planlarını paylaşmıştı. Microsoft, şimdi de Linux dosyalarının Dosya Gezgini içerisinde erişimini olanak tanıyor. Kullanıcılar Linux dosyalarına Windows 1903’ten beri erişebiliyordu.  Güncelleme ile gelen 19603 yapı numaralı özellik sayesinde kullanıcılar çok daha kolay bir biçimde Linux dosyalarını açabilecek.

windows-linux-dosya-gezgini

Dosya Gezgini’ni açtıktan sonra sol tarafta Linux’un penguen simgesi Tux‘u göreceksiniz. Bu penguen simgesi size Linux dağıtımlarınızı gösterecek ve seçtiğiniz dağıtımı Linux root dosya sistemine yerleştirecek.

Bilindiğiniz gibi Windows Insider sürümünde kullanıcılara 2 seçenek sunuluyor. Hızlı kademe ve Yavaş kademe olarak adlandırılan seçeneklerden  ‘hızlı kademe’ seçeneğini seçerseniz her güncellemeye anında kavuşuyorsunuz ancak ‘yavaş kademe’ seçeneğini seçerseniz daha az sıklıkla güncelleme alıyorsunuz. Windows Insider  ‘hızlı kademe’ seçeneğini kullanan üyeleri için bir yenilik daha bulunuyor.

Bu yenilik, depolama ayarlarında kullanılmayan dosyaları seçip silerek disk alanını boşaltmaya yarayan temizlik önerileri sunan bir Cleaner aracı. Ayrıca bununla birlikte Microsoft Haberler Çubuğu tanıtılmış oldu. Özelleştirilebilen haber uygulaması ekranda konumlandırılıyor ve gün boyunca güncelleniyor. Pencere büyüklüğü kullanıcılar tarafından isteğe göre kolaylıkla daraltılıp genişletilebiliyor.

Related posts

HTML5 nedir?

Zeliha Kutlu

Netflix 16 milyon yeni abone kazandı! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

PyroCMS nedir?

Zeliha Kutlu

Yorum Yap