Teknolojix Haber
Tanıtım TeknolojiXHaber YAZILIM

Windows 10’da bir dönem kapanıyor.

Microsoft, Canlı Kutucukları Kaldırmayı Planlıyor

Microsoft, bir süre önce Windows’un önemli özelliklerinden biri olan canlı kutucukları kaldırmayı düşünüyor!

Microsoft’un canlı kutucukların silmeyi planladığı, gelecekteki bir güncellemeyle Başlat Menüsünü değiştireceği ortaya çıktı.

“Canlı kutucuklar” ilk olarak Windows Phone 7 işletim sistemi ile çıkmış ve Windows 8 ile birlikte masaüstü işletim sisteminde de yer almıştı. Microsoft, o zamanlarda masaüstü akıllı telefonlardaki yükselişin etkisine kapılarak Windows 8’i Başlat Menüsü yerine tam ekran, kutucuklu bir arayüzle piyasaya sürmüştü. Ancak firma, kısa süre içinde masaüstünde mobile yönelik arayüz kullanmaktan vazgeçti. Kutucuklar şu an Windows 8’deki kadar çok olmasa da Windows 10’un Başlat Menüsünde yer almaya devam ediyor.

Firma şimdilerde , Windows Latest’in kaynaklarına göre canlı kutucukları tamamen kaldırmayı düşünüyor. Sitenin Windows 10’un geliştirme sürecine yakın kaynaklarına göre Microsoft, Windows 10 20H2 güncellemesinin bir parçası olarak Live Tiles (canlı kutucuklar) işlevinin yerine durağan simgeleri kullanmayı planlıyor. Bu güncelleme, 2020’nin ikinci yarısında olacak.

Canlı kutucuklar, yeni bilgilerle güncellenen büyük simgelerden oluşuyordu, örneğin hava durumu uygulamasının simgesi, aynı zamanda şu anki hava durumunu gösterebiliyor. Bu fikir telefonlarda işe yarasa da, PC’lerde çok tercih edilmiyordu. Microsoft, canlı kutucukları güncellemeyi durdururken üçüncü parti geliştiricilerin de çoğunlukla canlı kutucukları terk ettiği gözleniyor. Yine de hava durumu gibi bazı kutucukların işe yaradığı söylenebilir.

Windows 10’un Başlat Menüsünün, çift ekranlı cihazlara yönelik Windows 10X’teki Başlat Menüsüne benzeyeceğine dair fikirler sunuluyor.

Related posts

Chroma Cihazlarınıza Razer FireFly V2 fare Matı Tam Uyum Sağlıyor…

Meryem ACAR

LG’den “Çocuğumu Koru” Projesi

Yağmur Kübra Yazıcı

Amsterdam Belgesel Film Festivali 300 Filmi Ücretsiz Erişime Açtı

Fatih Akgün

Yorum Yap