Teknolojix Haber
YAZILIM

Windows 11 Pro Lisansını Nasıl Alırım ?

Microsoft’tun Windows 10 dan Sonra Geliştirdiği İşletim Sistemi Olan Windows 11 İçin Nasıl Ürün Anahtarı Elde Edebilirim? Windows 11 Pro’ya geçiş yapabilir miyim ?

 

Bildiğimiz gibi Microsoft, Windows 10’u duyurduktan 6 Yıl sonra Windows’un yeni sürümü olan Windows 11’i bi kaç ay önce duyurdu. Çok beklemeden indirmeye sunduğu bu yeni versiyonu kullanıcılar doğrudan geçiş yapabilmektedir. Windows 11 Pro’yu sitesinden indirebilir ya da güncelleme yolu ile geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda akıllara gelen ilk soru “lisans anahtarıma ne olacak?” oluyor.

Öncelikle Ürün Anahtarı (license key) nedir? sorusunu cevaplayalım.

 

Windows 11 Pro Ürün Anahtarı Nedir?

Ürün anahtarı en temel olarak satın aldığımız ürünü etkinleştirmek için kullandığımız ve satıcı firma tarafından temin edilen karışık kodlardır. Windows içinse bu bize 25 karakterlik bir kod olarak veriliyor. Windows’un birçok özelliğini kullanmak için bu lisans anahtarlarını edinmemiz gerekiyor.

Tabi lisans anahtarları Windows tarafında tek tip değil. Birden fazla Lisans anahtarı tipi mevcut.

Oem Lisans Anahtarı:

Oem kısaltmasının açılımı “Original Equipment Manufacturer ” dır ve Türkçe ‘ye Orijinal Ekipman Üreticisi olarak çevirilir. Bu anahtar tipinde lisans anahtarı bilgisayarın anakartına işlenir ve bilgisayar format atsanız da lisans anahtarınız geçerliliğini korur.

Retail sürüm:

Bir satış kanalından sadece işletim sistemini satın aldığınız sürümdür. Diğer ürün anahtarlarına göre pahalı olmasına rağmen geniş desteğe sahip ve kullanım koşulları en esnek olan sürümdür.

Yükseltme Sürümü:

Bilgisayarınıza sizin yüklediğiniz ya da hazır olarak gelen bir oem veya retail lisans anahtarınız varsa bunu bir üst sürüme yükseltmek için kullanılan ürün anahtarı türüdür.

Bunlar sadece Kullanım şekli bakımından farklılık gösteren Lisans Türleridir. İçerik Açısından Windows 11 Pro Oem ile Windows 11 Pro Retail Arasında hiçbir fark yoktur.

Windows 11 Pro’ ya geçmek için minimum sistem gereksinimleri

 • Intel 8th Gen Coffee Lake veya Zen 2 ve üzeri işlemci
 • TPM 2.0  desteği
 • 4GB RAM
 • 64GB depolama alanı
 • WDDM 2.0 sürücülü ve DirectX 12 destekli grafik kartı
 • En az 9 inç boyutunda ve yüksek çözünürlüklü (720p) ekran
 • UEFI ve Güvenli Önyükleme destekli aygıt yazılımı
 • İnternet bağlantısı

Buradanda bakabilirsiniz.

Windows 10 Pro’ dan Windows 11 Pro’ya Nasıl Geçilir?

Yukarda belirttiğimiz sistem gereksinimlerini cihazını karşılıyor ise herhangi bir ürün anahtarına gerek duymadan mevcut ürün anahtarınızla Windows 11′ e geçiş yapabilirsiniz. Burada Önemli olan mevcut kullandığınız sürüm Windows 10 Pro İse Windows 11 Pro’ya geçiş Yaparsınız

 1. Öncelikle bir sorun yaşamanıza karşı önemli dosyalarınızı yedekleyin.
 2. Windows 10 yüklü bilgisayarınızda sırasıyla Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows seçeneklerini seçerek ilerleyin.
 3. Bundan sonra Güncellemeleri kontrol edin / kontrolü başlatın.
 4. Karşınıza (eğer cihazınız uygunsa) ücretsiz Windows 11 güncellemesi çıkacaktır. Bu güncellemeyi indirin ve kuruluma başlayın.
 5. Ekranınızda çıkan yönlendirmeleri takip edin ve Windows 11 konfigürasyonunu tamamlayın.

Bu adımlar Başarıyla tamamlandıysa artık Windows unuzu kullanabilirsiniz.

Lisans Anahtarınızı Öğrenmek için Arama kısmına “Komut İstemcisi” yazın. Çıkan ekranda “Yönetici olarak çalıştır” dedikten sonra Çıkarn Komut İstemcisi ekranına alttaki kodu yapıştırın:

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

Kodun Hemen altında ürün anahtarınız çıkacaktır.

Windows 11 kurulumunu tamamladık, keyfini çıkarabilirsiniz.

Related posts

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, Nest Cihazlara Geldi!

Fatih Akgün

Vodafone Kodlama Minibüsü İstanbul’da faaliyete başladı

Fatih Akgün

Tanınmış Fidyeci Shade Pes Etti!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım