Teknolojix Haber
YAZILIM

WordPress Cache Eklentisi Neden Gerekli?

Cache (Ön bellekleme) Nedir?

Web sitelerinin geç açılmaması için cache (önbellek) kullanılır. İnternet tarayıcınızla gezdiğiniz sitelere ait bilgilerin geçici olarak depolanması işlemidir. Aynı siteye her girişte beklememek için tarayıcının ön belleği bazı bölümleri saklar. Aynı sayfaya tekrar erişmek isterseniz, yazılım ön belleğinde depolanan içeriğe (geçici dosyalar biçiminde), internet üzerinden indirmeye gerek kalmadan doğrudan erişebilirsiniz. Bu da tarama hızını artırır. Yani bir web sitesini ilk kez ziyaret ediyorsanız, tarayıcınız sonraki ziyaretlerinizde bu web sitesine daha verimli şekilde erişmenizi sağlayacak bilgileri tutar. İnternet sitelerinin hızlı bir şekilde açılması, ziyaretçi kaybını önleyen faktörlerin başındadır. Cache, site trafiğini artırmanın ve arama motorlarında ön sıralara çıkmanın da en önemli yolları arasında yer alır. Açılması en uzun süren içerikler arasında görseller bulunur. Bu sebeple görsel içeriği yoğun sitelerde Cache uygulaması belirgin bir performans artışı oluşturur.

Cache Ne İşe Yarar?

Cache kullanımının temel amacı, ziyaretçi deneyiminin kalitesini yükseltmektir. Cache uygulamasına sahip internet siteleri, daha hızlı performans gösterir ve ziyaretçilerin beklentilerini daha hızlı bir şekilde karşılar. Site içinde yapılan gezintilerde de etkili olan Cache, ziyaretçinin girdiği sitenin süratinden memnun kalmasını sağlayarak internet sitelerinin tıklanma oranını yükseltir. İnternet bağlantınız ne kadar hızlı olursa olsun, dosyaları sabit diskinizden almak her zaman uzak bir sunucudan almaktan daha hızlı olacaktır.

Cache, özellikle güncel içeriklere sahip olan ve düzenli olarak yenilenen siteler için son derece faydalıdır. Haber, e-ticaret ve kurumsal şirket sitesi gibi kullanıcı deneyiminin yüksek önem taşıdığı site çeşitlerinde Cache yapılmaması, ziyaretçinin rakip sitelere kaptırılmasına neden olabilir. Bu yüzden de rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörlerin sitelerinde mutlaka Cache çalışmasına başvurulması önerilir.

Cache, SEO kriterleri arasında da önemli bir yer tutar. Hızlı bir şekilde açılan siteler, yalnızca hızlarıyla dahi arama motoru sonuçlarında yavaş sitelerin önüne geçebilir. Bu sebeple de rekabetin yoğun olduğu sektörlerde öne geçmek isteyen kurumların ve internet sitelerinin site hızlarına büyük bir özen göstermesi gerekir.

Cache Nasıl Çalışır?

Cache uygulamaları, kullanıcı hareketlerini ve tercihlerini tahmin etme prensibiyle çalışır. Site ziyaretçisinin önceki hareketlerini analiz eden ve bu sayede sonraki adımına hazırlık yapan Cache eklentileri, çekirdeğe gömülü olarak kullanılır ve bu sayede ana kart yükünü artırarak bilgisayar performansını olumsuz yönde etkilemez.

Bilgisayarlar, herhangi bir web sitesine girildiği an, siteye ait verileri kendi ön belleğinde HTML dosyası olarak biriktirir. Bu uygulamaya tarayıcı kaynaklı önbellek ismi verilir. Verilerin site tarafından bilgisayara yüklenmesi ise sunucu taraflı önbellek olarak adlandırılır. Geçici özellikteki sunucu taraflı önbellek, sitenize ekleyeceğiniz Cache uygulaması ile gerçekleşir.

İnternet siteniz için tercih edeceğiniz Cache uygulamasının sitenizle doğru şekilde optimize olması önemlidir. Yanlış Cache uygulamasını tercih etmeniz, beklediğiniz sonuçları almanızı önleyebilir. PHP temelli siteler için PHP kodlarla uyumlu Cache uygulamaları seçmeniz gerekir. Sitenizi WordPress üzerinden kurmanız durumunda ise WordPress uyumlu eklentilerden birini seçmeniz önerilir.

WordPress Cache Eklentisi Neden Gerekli?

Cache (Ön bellek) Sistemi dinamik sorguları statik hale çevirerek sayfaların daha hızlı yüklenmesine imkan tanır. Cache eklentileri ayrıca html formatında dosyalar yaratarak sunucu ve veritabanı yükünü hafifletmektedir. Böylece CPU, RAM, bant genişliği gibi hosting bazlı yetersizliklerin önüne geçebilirsiniz.

SEO ve kullanıcı deneyimi adına web sitelerini hızlandırmak optimizasyon çalışmalarının başında yer alıyor. Hızlı bir site oluşturmak olası ziyaretçi kayıplarını önler ve Google gibi arama motorlarının sayfalarınızı daha çabuk ve kolay taramasına yardımcı olur. İyi bir sıralama kazanmanın altın kuralları arasında site hızı SEO çalışmaları bulunuyor.

Bir WP Cache eklentisi aşağıdaki özellikleri genellikle karşılar:

 • Mobil ve masaüstü için cache + tarayıcı önbellekleme
 • CSS, JavaScript ve HTML küçültme, birleştirme – erteleme
 • Görseller için Lazy Load
 • Object (Nesne) önbelleği
 • Google PageSpeed, GTmetrix skorunu iyileştirme
 • CDN Ayarları

Dünyanın en gelişmiş web site sistemlerinden birisi olan WordPress içerisinde çok sayıda cache eklentisi bulunmaktadır. Bunların performansı birbirinden farklı olduğu gibi ekstra olarak farklı özelliklerinin de olduğu bilinmektedir. En iyi WordPress cache eklentilerinin bazılarını aşağıda liste olarak bulabilirsiniz, bunlar SEO uzmanları tarafından en çok tercih edilen eklentilerdendir:

Başlıca WP Cache eklentileri listesi:

 • WP-Rocket
 • LiteSpeed Cache
 • WP Fastest Cache
 • Comet Cache
 • W3 Total Cache
 • Cache Enabler
 • WP Super Cache
 • Hummingbird Page Speed Optimization
 • Cachify (Ücretsiz A++)
 • Hyper Cache (Ücretsiz)
 • Swift Performance (Ücretsiz & Premium)
 • Simple Cache (Ücretsiz)
 • WP-Breeze

Related posts

Ücretsiz ve ücretli video hazırlama programları

Fatih Akgün

GitHub artık ekipler için ücretsiz (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

İşte Android’e Gelen Yeni Özellikler

Hakan Kırdar

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım