Teknolojix Haber
YAZILIM

WordPress Jetpack Ayarları (Ekstra Güvenlik, Hız, Trafik için) Nasıl Yapılır?

Jetpack Nedir, Ne İşe Yarar?

WordPress için Jetpack bir milyonun üzerinde etkin kurulum oranına sahip bir eklentidir. Automattic tarafından geliştirilen bu eklenti, temel seviyede ücretsizdir. Aynı zamanda birçok blogger’ın ihtiyaç duyduğu ögeleri içerisinde barındırmaktadır.

Kısaca ifade etmek gerekirse Jetpack, işleri daha kolay yönetmenize olanak sağlayan bir yardımcıdır. Sitede gerçekleşen olayları takip eder, türlerine ve tarihlerine göre filtreler. Trafiği arttırmaktan kullanılabilirliği sağlamaya kadar Jetpack, yayıncıların ihtiyaç duyabileceği sayısız özelliğe sahiptir. WordPress Jetpack’in size sunduğu önemli avantajlar şöyle sıralanmaktadır;

  • Detaylı veri analizi yapar ve web sitenin ziyaretçilerini gösterir.
  • Veri analizi ile ziyaretçinin hangi ülkeden giriş yaptığını görebilirsiniz.
  • Yazıların paylaşım sayısını öğrenebilirsiniz.
  • Yazılan yazıların Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşılmasını sağlar.
  • Güncellenmesi gereken eklentilere dair bilgilendirme yapar.
  • Web sitesinin başlıklarını, meta açıklamalarını ekler. Aynı zamanda bu alanların arama motorlarında nasıl görüneceğini gösterir. İçeriğinizi optimize etmenizi sağlar.
  • Google Analytics entagrasyonunu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Jetpack, doğrudan WordPress eklenti deposundan yüklenebilmektedir. Şu an için Jetpack, yüksek beğeni derecelendirmesine ve beş milyondan fazla etkin kuruluma sahiptir.

Jetpack Eklentisi Nasıl Kurulur?

Öncelikle WordPress giriş sayfanızı açınız ve ardından kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazıp yönetim paneline giriş yapınız.

Yönetim panelinize giriş işlemini yaptıktan sonra Eklentiler kısmından Yeni Ekle seçeneğine tıklayınız.

Yeni Ekle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza Eklenti Ekleme sayfası gelecektir. Bu ekranda eklenti arama kısmına Jetpack yazmanız gerekmektedir. Jetpack eklentisini arama kısmına yazdıktan sonra ise, Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

Not : Jetpack eklentisi kurabilmeniz için WordPress sürümünüzün güncel olması ve PHP sürümünüzün 7.0 ve üzeri olması gerekmektedir.

Şimdi Kur butonuna tıkladıktan sonra eklentinin yanında yükleniyor şeklinde bir bilgi göreceksiniz. Buranın yüklenmesini beklemeniz gerekmektedir.

 

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Etkinleştir butonuna tıklayınız.

Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra Jetpack’ için Hizmet koşullarını okuyunuz ve ardından Jetpack’ i Kur butonuna tıklayınız. Eklentiyi daha sonrasında kullanmak istiyorsanız eğer, sayfanın alt kısmında ” Şimdi değil, teşekkür ederim ” seçeneğine tıklayabilirsiniz ya da Yükleme işlemini tamamladıktan sonra etkinleştir butonuna tıklamamanız durumunda daha sonrasında kullanım yapabilirsiniz.

Jetpack eklentinizi artık etkinleştirdiniz. artık hesabınızı WordPress ya da Google hesabınız ile bağlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Biz bu adım da Google ile devam et seçeneğini seçeceğiz. Tabi siz dilerseniz herhangi bir hizmete bağlantı kurmadan da kurulumu tamamlayabilirsiniz.

 

Jetpack eklentimiz artık başarılı bir şekilde kurulumu tamamlanmıştır. Bir diğer alt başlığımız da Jetpack eklentisi için hangi ayarları yapmamız gerektiği konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Jetpack Eklentisi Ayarları

Jetpack eklenti ayarları kısmından Jetpack eklentiniz için optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Jetpack Eklentisi Ayarlar bölümü 6 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar ; Güvenlik, Performans, Yazma, Paylaşma, Tartışma ve Trafik ayarlarıdır.

Güvenlik Ayarları

Güvenlik ayarları da aynı şekilde kendi içerisinde kısımlardan oluşmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Kullanıcım Dışı Kalma İzleme : Bu ayar sayesinde web siteniz eğer kullanım dışı kalması durumunda yani erişilemez olması halinde size uyarı göndermeye yaramaktadır.

Koruma :  Bu ayarları mutlaka ek bir koruma servisi ya da eklentisi kullanmıyorsanız açık halde tutunuz. Bu ayar sayesinde Jetpack, bilinen şifre kombinasyonlarına karşı sitenizi kötü kişiler tarafından ele geçirilmesine karşı bilgilerinizi korumaya çalışır.

WordPress.com’ a Giriş Yapma : Bu ayar sayesinde ise, sitenize üye olan kullanıcılar için iki adımlı doğrulama ile üye panellerine giriş yapabilir ya da yapamayacaklarını sağlarsınız. Bu ayar için dilediğiniz şekilde işlem yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakarak Güvenlik adımındaki ayarlarınızı ayarlayabilirsiniz.

Performans Ayarları

Performans ayarları sayesinde sitenizde yer alan içeriklerin siteye giren kullanıcılara hızlı bir şekilde erişim yapmalarını ve resim, video gibi içeriklere hızlı bir şekilde görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Performans ve Hız :  Performans ve hız kısmından sitenizde yer alan resim ve video gibi içeriklerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz ve aynı şekilde video ve resimlerin sitenize giren kullanıcıların anında yükleyerek değil, sayfayı kaydırdıkça karşılarına gelmesini sağlayarak ek bir hızlandırma işlemi yapmış olursunuz.

Yazma Ayarları

Ortam : Eğer ki siteniz de yer alan resimlerin tam ekran olarak açılmasını istiyorsanız, Ortam kısmında yer alan seçenekleri aktif hale getirebilirsiniz.

Derleniyor : Bu kısım da şablonlar ile çalışan kullanıcılar için genellikle tercih edilmektedir.

Özel İçerik Türleri : Bu kısımda Jetpack size, Portföy ve Görüşler şeklinde 2 özel içerik türü eklemenize olanak sağlamaktadır.

Tema Güçlendirmeleri : Bu kısımda sitenize sınırsız kaydırma ve CSS özelleştirme paneli olarak 2 özelliği aktif etmiş olursunuz. Bu kısımda yer alan ayarları varsayılan olarak bırakmanızı öneririz.

Bileşenler : Bileşenler kısmı sayesinde sitenize bazı form bileşenleri ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Abonelik formu gibi.

WordPRess.com Araç Çubuğu : Son olarak bu kısımda ise, WordPress admin araç çubuğunuzu değiştirmenize olanak sağlamaktadır.

Paylaşma Ayarları

Bağlantıları Duyurun :  Web sitenizi sosyal medya hesaplarınıza bağlayarak siteniz de paylaşmış olduğunuz içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip eden kişilere duyurun.

Paylaşım Düğmeleri :  Web sitenize giren kullanıcıların paylaşmış olduğunuz site içeriklerinizi bir kaç tıklama ile kendilerinin de paylaşmalarına olanak sağlayabilirsiniz.

Beğenme Düğmeleri :  Paylaşım düğmesi gibi beğenme düğmesi de sitenize giriş yapan kullanıcıların içeriklerinizi beğenmelerini sağlayan düğme veya butondur.

Related posts

Yazılım Firmaları Ne İş Yapar?

Esma Gül

Dijital dönüşümlerini işletmeler nasıl tamamlamalı?

Fatih Akgün

Google SEO Eğitimi

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım