Teknolojix Haber
YAZILIM

WordPress Site Yedekleme ve Geri Yükleme

Web sitenizi Aktarmak, Taşımak ve Yedeklemek Bu Eklenti İle Çok Kolay

 

Bazı nedenlerden dolayı sitemizi taşıma isteyebiliriz. Bu hosting firmasında yaşadığınız sorunlar nedeni ile de olabilir, fiyatlar ya da kapasite sorunları yüzünden. Tabi bazen de web sitenizi subdomain e taşımak isteyebilirsiniz. Bunlar ve web sitenizin yedeğini almak saklamak ihtiyacınız olduğunda yüklemek için birden fazla yöntem var ama bu yazımızda en kolay yöntem olan eklenti ile site yedekleme yöntemini kullanacağız. Bu sayede sitede yaptığımız hataları düzeltemediğimiz yada düzeltmenin çok vakit  alacağı durumlarda kolayca sadece bir eklenti ile sitemizi yedeklediğimiz tarihe geri alacağız. Eklentimizin adı All in One Migration

 

Adım 1: All in one Migration eklentisini Kurma ve Etkinleştirme

 

WordPress Eklentiler bölümünden Yeni Ekle Butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan eklenti Kütüphanesinin sağ üst kısmında bulunan arama alanına All-in-One WP Migration Yazıyoruz. ServMask tarafından yayınlanan All-in-One WP Migration eklentisinin sağ üstünde bulunan Şimdi Kur Düğmesine basıyoruz. Ardından Kurulumun gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

 

 

Kurulum gerçekleştikten sonra aynı yerde (Şimdi Kur Yazan Bölüm) Etkinleştir Yazısının aktif olduğunu göreceğiz. Ardından Etkinleştir butonuna basıp eklentiyi aktif hale getiriyoruz.

 

 

 

Adım 2: Eklenti ile Yedek Alma

Eklenti etkinleştikten sonra WordPress yönetim paneli üzerinde All-İn-One-Wp-Migration Şeklinde eklenti işlemlerini yapacağımız alan görünür olacaktır. Fare ile bu alanın üzerine geldiğimizde Eklenti bize yapabileceğimiz işlemleri üç başlık şeklinde açılır menünün içinde göstermektedir.

 

 

 

 

Burada iki yöntem kullanılabilir. Dışa Aktar ve Yedeklemeler. Fakat Yedekleme işlemi Yedeklediği dosyayı hosting içine atacağı için site taşıma işlemi ve yedeğin güvenilirliği açısından tavsiye ettiğimiz yöntem değildir.

 

Burada kullanacağımız yöntem Dışa Aktar seçeneğidir. Yedeği bilgisayarımıza alabildiğimiz için hem başka siteye taşıma hem de yedeğin güvende olması açısından bu yöntem çok daha iyidir. O zaman Dışa Aktar Butonuna Basıyoruz.

 

Karşımıza gelen ekranda Ekle ve  Dışarı Aktarım butonları bulunmaktadır. DIŞA AKTARIM butonuna tıkladığımızda ise açılır bir liste ile karşılaşıyoruz. Burada 16 seçenek bizi karşılıyor fakat bizim uygulayacağımız yöntem sadece biri. Buradan Dosya Seçeneğini Seçelim.

 

 

 

 

Bu işlemden Sonra Yedekleme İşlemi Başlayacak Yedekleme işlemi bitene kadar hiçbir işlem yapmamamız gerekiyor.

 

 

 

 

İşlem bittikten sonra bize hazırladığı dosyayı indirmemiz için bir bağlantı veriyor. Bu bağlantıya tıklayarak yedek dosyanın, bilgisayarın varsayılan indirme klasörüne indirme işlemini başlatmış olursunuz.

 

 

 

 

Bu işlem bittikten sonra Kapata basabilirsiniz. Artık bilgisayarınızda Sitenizin yedeği bulunmakta. Buraya Kadar yedekleme işlemini sorunsuz bir şekilde hallettik. Haydi şimdi geçelim geri yüklemeye.

 

ÖNEMLİ!!

“Eğer Aynı sitede iseniz ve eklentiyi silmemiş iseniz, yani sadece yedeğe geri dönmek istiyorsanız bu adımdan devam edeceğiz. Ama eğer sitenizi başka bir siteye aktarmak istiyorsanız (yani yeni bir siteye WordPress kurulumunu yaptıysanız), bu yedeği oraya aktarmak istiyorsanız 1. Adımı (eklenti kurulumunu) yeniden uygulamanız gerekiyor. 2. Adımın başında bahsettiğim üç seçenekte aklımızda ise 3. adım olan geri yükleme adımına başlayabiliriz.”

 

Adım 3: İndirdiğimiz Dosyayı İçe Aktarma

 

İlk 2 Adımda Eklentiyi kurmayı ve yedeğini almayı anlattık. Bu adımda ise aldığımız yedek dosyasını içeri aktarma yani WordPress’i yedeklediğimiz anda olduğu haline geri getirmeyi göreceğiz.

 

2. Adımın başında açılır menüde ki Dışa Aktar ve yedeklemeden bahsetmiştim. Şimdi ise Diğer seçenek olan İçe Aktar Seçeneğine Tıklıyoruz.

 

 

 

Burada karşımıza gelen İÇERİ AKTARMA FORMU butonuna tıkladığımızda aynı dışa aktarmada olduğu gibi karşımıza seçenekler gelecek. Hatırlarsınız orada Dosya olarak indirme seçeneğini seçmiş ve o şekilde indirmiştik. Bu ekranda da aynı şekilde Dosyayı seçiyoruz.

 

 

Bu Seçeneğe tıkladığımız zaman bizden yedeklediğimiz dosyayı isteyecek. Bilgisayardan yedek dosyanın olduğu yere gidip, yedeklediğimiz dosyayı seçip Aç’a basıyoruz.

 

 

 

Bu işlemi yaptıktan sonra içe aktarma işlemi başlayacaktır. İşlem bitene kadar kesinlikle herhangi bir işlem yapmayın. İşelmin tamamlanmasını bekleyin.

 

Not: Eğer bu aşamada dosya boyutundan dolayı sorun yaşadıysanız yazının sonunda Önemli noktalar başlığı altında maddeler yazdım. Birinci ve ikinci Maddeyi Okuyunuz. Çözümden sonra tekrar bu aşamadan devam edebilirsiniz.

 

 

 

Siteniz başarıyla içe aktarıldı yazısını görüyorsanız tebrikler. Artık Siteniz Yedeklediğiniz anda ki gibi.

 

Mission Complete 🙂

 

 

Önemli Noktalar:

 

1- Eklentiyi ilk kurduğunuzda ücretsiz versiyonu 200 mb a kadar yükleme boyutu sağlıyor. Eğer bu boyut yetersiz ise bu sınırı arttırmanın yollarına buradan bakabilirsiniz.

 

2- Eğer yüklemek istediğiniz boyut 500 mb ın üzerinde ise ozaman ücretli versiyonu kullanmanız gerekmektedir.

 

3- Alan adı değişkliği var iste. Yani sitenizi örneğin; alanadi.com’dan  domain.com’a taşıdıysanız, site içinde ki bütün alanadi.com yazan yerleri domain.com a otomatik çevirecektir. Ama siz yine de verdiğiniz bağlantıları ve sitede ki butonları kontrol etmeyi unutmayın!

 

 

 

 

Related posts

Microsoft, Kendi Linux’unu Kırabilen Hacker’lar Zengin Olacak!

Fatih Akgün

2021’in En iyi Yazılım ( kodlama ) Dilleri Nelerdir?

Esma Gül

Android’in Yeni Özelliği Nearby Share’den Masaüstü Sürprizi

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım