Teknolojix Haber
YAZILIM

WordPress ve HTML5 Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşletmeniz için bir web çözümüne karar vermek göz korkutucu bir görev olabilir. Kullanım kolaylığı vaat eden çok sayıda kendin yap çözümü vardır, ancak bu çözümlerle bir site oluşturmak için genellikle yeni bir beceri öğrenmek ve zaman harcamak gerekir. İyi yaptığınız şeyi yapmaya, işinizi büyütmeye harcanabilecek zaman. Bu nedenle, bir web geliştiricisine danışırken, en yaygın kullanılan iki çözümün, WordPress platformu ve HTML5 web sitelerinin ve ikisi arasındaki farkların farkında olmalısınız.

 

WordPress bir CMS platformudur, HTML5 temaları sadece koddur.

WordPress platformu, açık kaynaklı bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Sitenizin içeriğini güncellemenize veya sitenizin düzenini, görünümünü veya işlevselliğini değiştirmenize ya da temayı tamamen değiştirmenize olanak tanıyan bir grafik kullanıcı Kontrol Tablosuna (Dashboard) sahiptir. Blog, haber veya e-ticaret web sitesi gibi içeriğin sık sık güncelleneceği web siteleri için harikadır. WordPress gönderi editörü, MicroSoft Word’e çok benzer, bu nedenle içeriği düzenlemek için öğrenme eğrisi çok küçüktür. Çoğu temadaki Kontrol Tablosu, sitedeki düzeni, renkleri ve diğer özelleştirmeleri ayarlamanıza izin veren ayarlara da sahiptir. Olumsuz tarafı, WordPress işlevselliği genişletmek için eklentiler kullanır ve siteyi güvende tutmak için sık sık güncellenmesi gerekir, ancak bu otomatikleştirilebilir.

 

HTML5 temaları yalnızca bir dizi kod ve komut dosyasıdır. Bu, sitenizi oluşturmak veya bir web geliştiricisini işe almak, içeriği sabit bir şekilde kodlamak ve gerekirse sitenizde sürekli güncellemeler ve değişiklikler yapmak için temel bir kodlama bilgisi gerektirecektir. Çoğu HTML5 teması, bir dizi düzen seçeneğiyle önceden yapılandırılmıştır. Bu, içeriğinizi tema dosyalarında sağlanan örnek içerikle değiştirmeyi nispeten kolaylaştırır, ancak mizanpajda değişiklik ve özelleştirmeler yapmayı zorlaştırır. Başta, bağımsız ve bir kez oluşturulduktan sonra HTML5 temaları çok fazla güncelleme gerektirmez.

 

WordPress ve HTML5 Temaları farklıdır, ancak aynıdır.

Web siteniz için bir tema seçmek, web sitenizin görünümünü, kullanılabilirliğini ve işlevselliğini tanımlayacaktır. Mevcut ticari temaların çoğu hem WordPress hem de HTML5 sürümünde gelir. WordPress platform sürümleri, genellikle kullanıcıya tek boyutlu bir çözüm olarak bir dizi düzen ve işlevsellik seçeneği sağlamak için ek eklentiler ve komut dosyası kullanmaktan dolayı hantal ve yavaş olma eğilimindedir. HTML5 sürümleri, kullanmadığınız sayfaları, görüntüleri veya komut dosyalarını çıkarmanıza ve böylece onları küçük ve hızlı hale getirmenize olanak tanır. HTML5 temalarının dezavantajı, sayfaları oluşturmak ve SEO, Sosyal Medya ve diğer entegrasyon amaçları için diğer kodlama görevlerini tamamlamak için gereken kodlama bilgisidir.

WordPress ve HTML5 ne zaman kullanılır?

Her iki çözüm de yaptıkları işte harikadır, bu nedenle seçim, işlevselliğe bağlıdır. Siteniz blog, haber veya medya sitesi ya da e-ticaret mağazası gibi sık sık içerik güncellemesi gerektirecekse, WordPress daha iyi bir seçimdir. Kontrol Tablosunun kullanımı kolaydır ve WooCommerce ve Ödeme İşlemcileri gibi diğer çözümlerle iyi entegre olur. Sitenizin içeriği, küçük bilgilendirici siteler veya ürünler için açılış sayfaları gibi nispeten statik olacaksa, HTML5 daha iyi bir seçenek olacaktır. HTML5’in siteyi sizin için kodlaması ve bakımını yapması için bir programcı gerektireceğini unutmayın.

İşletmeniz için bir web çözümüne karar verirken, kendinizi bazı temel bilgilerle donatmak ve bir web geliştiricisine danışmak her zaman en iyisidir ancak unutmayın siteniz güncelleme, düzenli değişiklik veya herhangi bir ek içerik gerektirmiyorsa, HTML5 daha iyidir web sitenizin daha hızlı performans göstermesini sağlayacak şekilde seçim yapın. İşletme web sitenizi büyütmek ve sürekli güncellemek istiyorsanız, WordPress en iyi seçimdir.

Related posts

Covid-19 ile Mücadelede Liseli Gençler İş Başında!

Yağmur Kübra Yazıcı

Hacker’lara karşı bilgisayarınızı koruyun

Fatih Akgün

SAP Güvenlik Sorunlarını Duyurdu

Fatih Akgün

Yorum Yap