Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber YAZILIM

WordPress’te MySQL Bağlantısı Nasıl Yapılır?

WordPress’in işlevsel olması için iki ana bileşen gerekir: WordPress web sitesinden indirilebilen varsayılan dosya seti ve bir MySQL veritabanı.

Birçok hosting sağlayıcısı tek tıklamayla WordPress yükleyicileri sunar ve bu işlemle uğraşmanıza gerek kalmaz. Bazı hosting sağlayıcıları ise bunu yapmaz, bu nedenle veritabanını manuel olarak oluşturmanız gerekir.

Bu başlık altında, manuel olarak yeni bir veritabanı oluşturma sürecini gözden geçirelim.

1. MySQL Veri tabanlarına Erişim

Öncelikle, hosting hesabınızın cPanel arayüzünden MySQL veritabanı yöneticisine erişmeniz gerekir:

2. MySQL veri tabanını oluşturma

MySQL yönetici sayfasına geldikten sonra, devam edebilir ve yeni bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Tüm veri tabanları genellikle hesap adınızın önüne eklenir. Dolayısıyla, “mydb” adında yeni bir veritabanı oluşturacaksanız, “accountname_mydb” olarak oluşturulacaktır.

“Create Database – Veri tabanı Oluştur” düğmesine tıkladığınızda, veri tabanı oluşturulacaktır. Veri tabanını WordPress’e bağlamadan önceki son işlemin bu olmadığını unutmayın. Ayrıca yeni bir veritabanı kullanıcısı oluşturmanız veya var olan birini atamanız gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra, artık yeni veritabanınızı WordPress’e bağlayabilirsiniz.

3. Yeni veri tabanı kullanıcısı oluşturma

Zaten var olan bir veri tabanı kullanıcısına veri tabanı ayrıcalıkları atamak isteyebileceğinizden, bu adımın her zaman zorunlu olmadığını unutmayın. Yeni bir kullanıcı oluşturmak istemiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

MySQL Databases sayfasında, veri tabanı kullanıcıları sekmesini bulana kadar aşağı kaydırın ve istediğiniz kullanıcı adı ve parolayla kullanıcıyı oluşturun. Çoğu durumda, kullanıcı adlarının önüne hosting hesabı adınızın ekleneceğini unutmayın. Şifreler için çoğu hosting sağlayıcısı, şifrenizin güvende olduğundan emin olmak için bir şifre üretici düğmesi sunar. Veri tabanını WordPress’e bağlarken bu kimlik bilgilerine ihtiyacınız olacağından kullanıcı adını ve parolayı kopyalayıp kaydettiğinizden emin olun.

4. Kullanıcıyı veri tabanına atama

Bir veri tabanı kullanıcınız olduğunda, onu bir veri tabanına atayabilirsiniz. Böylece veri tabanı bilgilerini okuyabilir, yazabilir ve değiştirebilir.

5. Veri tabanı kullanıcısı için tüm ayrıcalıkları etkinleştirin

“Add – Ekle” butonuna tıkladığınızda, kullanıcı veritabanına eklenecek ve kullanıcı ayrıcalıkları (user privileges page) sayfasına yönlendirileceksiniz. Kullanıcının veri tabanınızla etkileşime girebilmesi için TÜM ayrıcalıkları (ALL privileges) etkinleştirmeniz gerekir.

6. Veri tabanını WordPress’e bağlama

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra veri tabanınız WordPress’e bağlanmaya hazırdır.

Bunu, wp-config.php dosyasına veritabanı adını, veritabanı kullanıcı kimlik bilgilerini ekleyerek yapabilirsiniz.

Bu dosyayı WordPress kurulumunuzun kök dizininde bulabilirsiniz. Bu dosyayı açın ve aşağıdaki satırları arayın:

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //

/** The name of the database for WordPress */

define(‘DB_NAME’, ‘database_name’);

/** MySQL database username */

define(‘DB_USER’, ‘database_username’);

/** MySQL database password */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘database_user_password’);

/** MySQL hostname */

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

/** Database Charset to use in creating database tables. */

define(‘DB_CHARSET’, ‘utf8mb4’);

/** The Database Collate type. Don’t change this if in doubt. */

define(‘DB_COLLATE’, ”);

İlgili ayrıntıları az önce oluşturduklarınızla değiştirin.

database_name kısmını MySQL veritabanıyla, database_username adını oluşturduğunuz kullanıcının adıyla ve database_user_password önceki adımda oluşturduğunuz kullanıcı parolasıyla değiştirin.

Bunu yaptıktan sonra, WordPress kurulumunuza erişebilmeli ve temel web sitesi bilgilerini (web sitesi başlığı, etiket satırı, yönetici kullanıcı adı ve şifresi) eklemelisiniz.

Bu ayrıntıları ekledikten ve “Install WordPress – WordPress Yükle” butonuna tıkladıktan sonra web siteniz kullanıma hazırdır.

 

Related posts

İşte Android’e Gelen Yeni Özellikler

Hakan Kırdar

Kurumsal e-Postaları bekleyen tehlike !

Fatih Akgün

Apple’dan Tech Talks 2021

Hakan Kırdar

Yorum Yap