Teknolojix Haber
YAZILIM

wp-config.php Dosyası Nedir?

 

wp-config dosyası, WordPress sitenize ait önemli verileri içinde barındıran bir dosya türüdür.

 

wp-config dosyası içerisinde veritabanınıza ait; veritabanı adı, veri tabanı şifresi, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanına ait sunucu bilgisi bulunur. wp-config dosyası, aynı zamanda bir yapılandırma dosyası olarak da geçer. Bu dosya sisteminizde olmazsa, WordPress siteye ait veritabanı ile bağlantı kurulamaz ve veritabanı bağlantısı kurulamadığı için siteye erişim de yapılamaz. Dolayısıyla, sitede veritabanı bağlantısı ile ilgili hatalar alınır.

 

wp-config dosyası, oldukça önemli bir dosyadır. Sitenizin özel dosyaları ve sitenizin çalışması için gerekli olan veritabanı ayarları içinde olduğundan dolayı, bu dosyanın mutlaka bir yedeği saklanmalıdır. WordPress web sitesi kurulumundan sonra, kimi zaman wp-config dosyası oluşmayabilir. Bunun yerine wp-config-sample.php adlı bir dosya oluşur. Bu dosya, wp-config dosyasının kopyası gibidir. Wp-config dosyasının oluşmadığı durumlarda, wp-config-sample.php dosyasının adı wp-config olarak değiştirilir. Sonrasında veritabanı ile ilişkili yerlerin doldurulması durumunda WordPress site için veritabanı bağlantısı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir ve site yayınlanabilir.

 

wp-config.php Dosyası Nerede Bulunur?

 

 

wp-config dosyası, neredeyse bütün web yazılım altyapılarında ve veri tabanı istenen bütün yazılımlarda bulunur. Zaman zaman, farklı yazılımlarda farklı isimlendirmelerle yer alabilir.

 

wp-config dosyasına  FTP ve cPanel ile iki farklı şekilde erişim sağlanabilir:
  • cPanel ile wp-config dosyasına erişim sağlama;

    cPanel’ e giriş yapıldıktan sonra, Dosya Yöneticisi > public_html üzerinden erişilebilir.

  • FTP ile wp-config dosyasına erişim sağlama;

    FileZilla ya da benzeri bir FTP programı ile sunucuya bağlandıktan sonra public_html klasörü içerisinde wp-config dosyasına erişilebilir.

 

Related posts

PyroCMS nedir?

Zeliha Kutlu

Cyberpunk 2077 1.1 yaması yayınlandı

En İyi 5 WordPress Dil Çeviri Eklentisi

Seyit Ali Tandoğan

Yorum Yap