Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

X37B Orbital Test Aracı yörüngeye gönderilecek

X37B Orbital Test Aracı yörüngeye gönderilecek

Pentagon: uzay uçağı X37B Orbital Test Aracı yörüngeye gönderilecek

Daha önce uzay uçağı olarakta bilinen ,”X-37B Orbital Test Aracı”nı çeşitli deney ekipmanlarını uzaya götürmesi için nir çok kere uzaya gönderilmişti. Nasa ile yapılacak olan ortak görev için Pentagon ,”uzay uçağı X37B Orbital Test Aracı yörüngeye gönderilecek. Ekipmanların arasında bir uydu da bulunacak.” şeklinde açıklama yaptı.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada

Hava Kuvvetleri, Uzay Kuvvetleri ve Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile ortak icra edilecek uçuşun 16 Mayıs’ta Florida’daki Cape Carnaval Hava Kuvvetleri Üssünden yapılacağı belirtildi.

“X-37B Orbital Test Aracı” uzun menzil uçabilme ve atmosferin dışına çıkma kabiliyetine sahip. Bu görev ile birlikte uzay uçağının altıncı görevini gerçekleştireceği ifade edildi. 16 Mayıs 2020 günü yapılacak olan uçuşta uzay uçağı havalanacak. ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından yörüngede deney yapacak “FalconSat-8” isimli küçük bir uydu geliştirildi. Uzay aracı  tarafından yörüngeye götürülecek.

ABD Hava Kuvvetlerinin bu uyduyla çeşitli deneyler yapacağını açıkladı. Uzay uçağının, bu uyduyla beraber , NASA’nın radyasyon gibi uzay etkilerini araştırmak ve ürün yetiştirmek için örnek tohum ve plakaların bulunduğu deney ekipmanını da yörüngeye taşıyacak.

ABD Donanması Araştırma Laboratuvarının güneş enerjisinin mikrodalga enerjisine çevrilerek yere indirilip indirilemeyeceğini test edebilmesi için gerekli ekipman da bu uçuşla taşınacak

X-37B, ABD’nin yörünge arası uçuş gerçekleştirebilen iki operasyonel uzay aracından biri. NASA tarafından 1999’da tasarlanan proje 2004’te Pentagon’a bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredilmişti.

Uygulama aşaması ABD Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen proje kapsamında ilk uçak Nisan 2010‘da uzaya fırlatılmış ve yörüngede 224 gün kalmıştı. 2011 yılının Mart ayında başlatılan ikinci uçuş 468 gün, Aralık 2012’de başlatılan üçüncü uçuş 674 gün, Mayıs 2015’te başlatılan dördüncü uçuş 718 gün sürmüştü.

2019 yılının Ekim ayında yapılan beşinci uçuşta ise uzay uçağı , 780 gün yörüngede kalarak bir önceki rekorunu kırmıştı.

Kaynak: AA

Related posts

NASA’daki Türk bilim Kadını Dünyanın zeki kadınları arasında

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Arktika’daki Rus buz Kıran gemileri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

GEZEGEN OLUŞUMU TERSİNE ÇEVİREN BULGULAR BULUNDU

Fatih Akgün

Yorum Yap