Teknolojix Haber
MOBİL

Xiaomi ABD Ambargosu İçin Yeni Yazılım Geliştirecek mi?

Hatırlayacağınız üzere 2019 yılı içerisinde Huawei şirketine büyük bir ambargo uygulandı. Bu olayın hemen ardından Huawei neye uğradığını şaşırdı ve satış gelirlerinin azalacağı yönünde açıklamalar yapıldı. ABD şu anda Çinli şirketlere büyük baskılar yapıyor ve diğer kuruluşların da Huawei gibi olmaları söz konusu.

Siyasi koşulların teknolojiyi çok yakından ilgilendirdiğini hepimiz biliyoruz ve Xiaomi ABD ambargosu ile ilgili de siyasetin ne kadar önemli olduğunun farkında. Bu nedenle şirket, en ufak bir yaptırımda bile ayakta kalabilecek donanıma sahip olmak istiyor. Çinli teknoloji şirketlerini en çok kaygılandıran konu Android işletim sistemini kullanamamak. Elinizdeki akıllı telefon Android tabanlı ise, Google şirketinin vereceği kararlar sizler için çok önemli demektir.

Android işletim sistemini kullanan bir akıllı telefon şirketinin Android lisansı iptal edilirse, telefon açılmaz. Bu nedenle Android gibi yazılımların son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun farkında olan Xiaomi, kendi yazılım sistemini geliştirmek istiyor. Ancak bir yandan Harmony OS gibi önemli bir projeye de katkıda bulunacak gibi görünüyor.

Sadece akıllı telefon değil, aynı zamanda çeşitli teknolojik ürünlerde üreten şirket, Huawei ile aynı kaderi paylaşmak istemiyor. Bu nedenle kuruluş çok daha önceden gelecek planlarını yapmaya başladı. Böylece şirket işini sağlama alacağını düşünüyor. Xiaomi muhtemelen ilk etapta Harmony OS işletim sistemine destek verecek. Ancak ilerleyen zamanlarda, kendi işletim sistemini yapacak.

Related posts

Realme C17 Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri Ve Fiyatı!!

M. Büşra Kaya

”P13 Blue”Yerli Akıllı Cep Telefonu Piyasaya Sunuldu..

Meryem ACAR

Xiaomi, İddialara Göre 144 MP Kameralı Bir Telefon ile Geliyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap