Teknolojix Haber
DONANIM

Xiaomi, kendi işlemcisini üretmekten vazgeçiyor!

Xiaomi, kendi işlemcisini üretmekten vazgeçiyor!

Xiaomi2017 yılında Surge 1 adında ki kendi işlemcisini tanıtmıştı. Sonrasında firmanın MWC 2018 kapsamında Surge 2 işlemcisini tanıtması ve Mi 6C modelinde kullanması bekleniyorduysa da bu hiç gerçekleşmedi. 2019 yılı başlarında Xiaomi ve işlemci üreticisi TSMC’nin yakın temas içinde olduğu söylentileri yayıldı. Fakat buradan da bir sonuç çıkmadı. Daha sonra firmanın işlemci üretimi için ayırdığı insan kaynağını IoT (Nesnelerin interneti) cihazları için donanım üretimine ayırdığı haberleri geldi.

Çin’li üreticinin ilk işlemcisi olan Surge 1’in özelliklerine bakarsak, 28 nm üretim teknolojisi ve ARM mimarisine sahip 8 adet Cortex A53 çekirdeğini görüyoruz. İşlemci grafik çözümü olarak Mali-T860 grafik işlemcisini kullanmakta. Bunlara ek olarak Xiaomi Mi 5C’nin Surge 1 işlemcisi ile piyasaya sürülen tek akıllı telefon olduğunu bildirelim.

Xiaomi neden kendi işlemcisini üretmek istedi ve İptal etti?

Büyük devletler arasındaki savaşların silahlarla yapılmadığı günümüzde genellikle ticaret savaşlarını gözlemliyoruz. Bu ticaret savaşları sırasında çeşitli ambargo, yasak ve kısıtlamalara karşı elini kuvvetlendirmek isteyen Xiaomi, kendi işlemcilerini üreterek mümkün olduğu kadar bağımsız şekilde üretim yapıyor olacaktı. Ekonomik yönden de rekabetçi fiyat sunmaya devam etmeyi amaçlayan firma kendi işlemcilerini üreterek bunu da hedefliyordu. İşlemci çevre birimleri olan düşük güç tüketimli Bluetooth modülleri ve anten teknolojileri de aynı zamanda Xiaomi’nin kendi üretmek istediği teknolojiler arasındaydı.

Surge 2 işlemcisinde aşamayacağı problemler ile karşılaştığı düşünülen Çin’li üretici maalesef hedefine ulaşamamış görünüyor. Sektör içinden gelen sızıntılara göre Xiaomi kendi işlemcisini üretme projesini rafa kaldırmış durumda ve Snapdragon ile MediaTek işlemcileri kullanmaya devam edecek.

Related posts

Dünyanın ilk AMD B550M anakart modeli sonunda görüntülendi

Fatih Akgün

NVIDIA, GeForce MX330 ve MX 350 Ekran Kartlarını Duyurdu

Fatih Akgün

Web kameranız gerçekten sizin kontrolünüzde mi ?

Fatih Akgün

Yorum Yap