Teknolojix Haber
MOBİL ÜRÜN İNCELEME

Xiaomi, patent koleksiyonuna ”kızaklı kameraya sahip bir katlanabilir telefon” ekledi!

Fiyat/performans denince akla ilk gelen isimlerden olan Çinli teknoloji devi Xiaomi, bu bugüne kadar görülmemiş bir katlanabilir telefon patenti aldı. Patente göre telefon hem katlanacak hem de kızaklı bir ön kamera sistemini bir arada bulunduracak.

Kullanıcılarına yüksek teknoloji ürünleri piyasaya göre uygun fiyatlarla sunmasıyla bilinen ve her bütçeye uygun telefonlar çıkartarak geniş bir hedef kitleye sahip olan Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefonu patentledi. Patente göre Xiaomi, bu sene içerisinde gördüğümüz katlanabilir telefonları yeni bir özellikle beraber bizlere sunuyor.

Samsung, Huawei ve Motorola gibi markalar, geçtiğimiz dönemlerde katlanabilir akıllı telefonlarının tanıtımını yaptı. Xiaomi, geçtiğimiz sene içerisinde prototip bir katlanabilir telefonu ortaya çıkarmış olsa bile hâlâ bir katlanabilir telefon satışa sunmuş değil. Pricebaba‘nın ortaya çıkardığı yeni patentlere göreyse Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı telefon, katlanabilir telefonlara yeni bir tarz getirecek.

 

Katlanabilir telefonlardaki birincil öncelik olan ‘ekranı büyütme’ çabaları, burada kızaklı kamera sayesinde bir ileri seviyeye taşınacak. Kameranın kızaklı olması sayesinde ekran üzerinde herhangi bir kamera modülü ya da tırnaklı ekran bulunmayacak.

Patentlere bakarak edindiğimiz bilgiler arasından bir diğeriyse telefonun Huawei Mate X ve Mate Xs’te olduğu gibi dışarı doğru katlanan bir tasarımı benimseyeceği. Kızaklı kamera da telefonu tutma şeklinize göre ön ya da arka kamera olarak tercih edilebilecek.

Bugün ortaya çıkan patent görselleri, aynı zamanda telefonun alt kısmında bulunan bir USB Type-C girişine dedikkatleri çekiyor. Telefonun yan tarafında fiziksel tuşların yer alacağını da gösteren patent görsellerinde herhangi bir parmak izi okuyucu bulunmuyor. Bu da akıllara Xiaomi’nin ekrana gömülü bir parmak izi okuyucusu tercih edeceği ihtimallerini doğuruyor.

Her patent haberinde olduğu gibi bu haberde de bu patentin şimdilik bir ‘plan’ niteliğinde olduğunu ve teknoloji firmalarının tüm patentlerini hayata geçirmediğini hatırlamakta fayda var. Yine de Xiaomi’nin bu zamana kadar benzeri görülmemiş bir katlanabilir telefon patentini alması da heyecanlandırıcı bir nokta.

Related posts

VoNR Ses Teknolojisini Destekleyen İlk Akıllı Telefon,Oppo Oldu!

Fatih Akgün

Galaxy Buds+’ın iki cihazla kullanımı kolaylaşıyor gibi görünüyor

Fatih Akgün

Yorum Yap