Teknolojix Haber
MOBİL

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Arkadaşlar merhaba,

Bu içeriğimizde geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye’de satışına başlanan Xiaomi’nin Redmi Note 9 Pro’yu inceleyeceğiz. Fiyatına göre fazlasıyla iddialı özellikler sunan Redmi Note 8 Pro, halen daha dikkat çekici bir model olsa da, elbette artık karşısında daha yeni modeller yer alıyor. Bunlardan biri de artık Note 9 Pro. Elbette Note 9 Pro’da pek çok şey yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor, ancak bazı şeyleri de olduğu gibi selefinden devralmış. Şimdi bunlar nelermiş, daha yakından incelemeye başlayalım.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Tasarımı Nasıl?

Redmi Note 9 Pro, tasarımıyla güzel görünen bir telefon olurken, elimizde tropikal yeşili rengiyle yer alıyor. Arka yüzeyde bölmeli bir tasarıma gidilmiş. Üst kısım düz renkle kaplanırken, alt kısımda işlemeli bir desenin tercih edildiğini görüyoruz. Aurora tasarım anlayışının aynen devam ettiği telefonda, arka yüzey tamamen cam malzemeye sahip ve Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Bu koruma selef modelde de mevcuttu, yani bu konuda bir gelişme kaydedilmemiş. Öte yandan telefonun kenarlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini ve plastik çerçeve ile kaplandığını görüyoruz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Parmak İzi Sensörü

Note 9 Pro’da parmak izi sensörü, kenardaki güç tuşu ile birleştirilmiş. Bence bu değişiklik gayet olumlu. Zira Note 8 Pro’da parmak izini ararken, kameraları kirletebiliyordunuz. Şimdi ise öyle bir dert yok, hem de yerini bulmak çok daha kolay. Ayrıca sensörün tepki süresini de gayet başarılı, kilidi çok hızlı şekilde açabiliyorsunuz. Bu arada telefonda bir diğer güvenlik yöntemi olarak yüz tanıma özelliği de mevcut. Onun da düşük ışık altındaki denemelerden başarıyla çıktığını söyleyebilirim.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Ağırlığı

Redmi Note 9 Pro’nun tasarımını genel hatlarıyla beğendim. Elde iyi dengede duruyor ve güzel görünüyor. Kenarlara doğru kavisli hatların kullanıldığı gövdede, kalınlık yine 8.8 mm seviyesinde olurken, telefon biraz daha ağırlaşmış. 209 gram ağırlığında olan telefonu biraz ağır bulduğumu söylemem gerekiyor.

Telefonun çevresine baktığımızda, alt kısımda 3.5 mm kulaklık girişi, USB-C portu ve hoparlör mazgalı bulunuyor. Telefonda yine stereo hoparlör yok, yalnızca alt kısımdan ses sağlayabiliyorsunuz. Hoparlör, nispeten yüksek ses üretiyor ve distorsiyonsuz maksimum ses seviyesine ulaşabiliyor. Bu da ara sıra video ve müzik oynatmak için uygun oluyor. Kablosuz kulaklık bağlamak isterseniz ise, telefonda yer alan Bluetooth 5 desteği yardımınıza koşuyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Çift Sim Kart Desteği

Note 9 Pro’da çift SIM kart desteği mevcut. Slotta ayrıca microSD kart için bir yer de var. Yani hem iki hattınızı hem de microSD kartınızı aynı anda kullanabiliyorsunuz.

Üst kenarda kızılötesi sensörün bulunduğu telefonda, sağ kenardaysa ses butonlarını görebiliyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Ekran Özellikleri Neler?

 

Redmi Note 9 Pro, ekran büyüklüğü dışında selefinin (Redmi Note 8 Pro) üzerine pek koyamayan bir telefon oluyor. Ekran büyüklüğü 6.67 inç olurken, çözünürlük de 1080×2400 piksel şeklinde. Bu çözünürlük orta menzilli telefonlar arasında oldukça yaygın durumda. Buna bağlı olarak da selef modeldeki gibi 395 ppi piksel yoğunluğu korunmuş ve panel de yine IPS LCD şeklinde

Telefonun ekranı gayet parlak, onu söylemek lazım. Ortalama 570 nit seviyelerine ulaşabilen ekran parlaklığı, bu sayede telefonu dış mekan kullanımına çok uygun hale getiriyor.

Bu arada Redmi Note 8 Pro’da ön kamera ekran üzerinde damla çentik şeklinde yer alırken, bu modelde ekranda delik şeklinde kullanıldığını görüyoruz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Özellikleri Neler?

Redmi Note 9 Pro, güncel olarak Android 10 işletim sistemiyle geliyor ve MIUI 11 ara yüzünü kullanıyor. Telefondaki işlemci de yenilenmiş durumda. Redmi Note 8 Pro’nun işlemcisi MediaTek Helio G90T idi. Fakat elimizdeki telefonda tercih Qualcomm’dan yana kullanılmış ve Snapdragon 720G işlemciye geçiş sağlanmış. Peki, bu ne anlama geliyor?

Aslında 2 işlemci de birbirine yakın performans gösterse de, geliştirici tarafına baktığımızda, geliştiriciler oyunlarını Snapdragon platformu için daha sık optimize ediyorlar. Yoksa Helio G90T’nin GPU’sunun, temelde Adreno 618’den daha yüksek frekans ürettiği söylenebilir. Bunun da karşılığı tabi oyun performansında ortaya çıkıyor. Fakat batarya verimliliğine baktığımızda ise Snapdragon 720G’nin oldukça verimli çalıştığını görüyoruz. Bu da bu telefonda daha uzun süre pil ömrü anlamına geliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Depolama Kapasitesi

Snapdragon 720G, 8 çekirdekli yapıda bir işlemci. 2 adet 2.3 GHz frekansında çalışan ana çekirdeğin yanında, 1.8 GHz frekanslı Kryo 465 Silver çekirdekleri de verimlilikte yardıma koşuyor. Telefonun elimizdeki modeli 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanı şeklinde. Ayrıca bu telefonu 128 GB kapasite ile de piyasada bulabiliyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Hızı Nasıl?

Web sayfalarını oldukça hızlı şekilde yükleyebiliyor. Öte yandan oyun kısmında ise PUBG ve Asphalt 9 Legends gibi oyunlarda akıcı bir oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz. Fakat kare hızının 30 FPS’i aşmadığını da söyleyelim.

Telefonun ısı değerleri ise kullandığımız süre içinde normal seviyede seyretti. Maksimum yük altında 38 dereceye anca çıkan telefonda, normal kullanımda ise 25 – 26 derecelerde, serin bir kullanım elde ediyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Pil Performansı

Evet, geldik Redmi Note 9 Pro’nun pil performansına. Öncelikle Redmi Note 9 Pro’da, Redmi Note 8 Pro’dan daha geniş bir batarya kullanıldığını söyleyebiliriz. Telefonda 5020 mAh kapasitesinde batarya yer alırken, Redmi Note 9 Pro, selefine göre daha düşük enerji harcıyor. Bu da aslında Snapdragon işlemcinin, Helio G90T karşısındaki hafif üstünlüğünü öne çıkartıyor diyebiliriz. Yaptığım testlerde telefonun gerek yük altında, gerekse boşta dururken daha az enerji tükettiğini gördüm.

Bu sonuçlarla pratik kullanımda 1.5 günü rahat görebileceğiniz bir telefon oluyor Redmi Note 9 Pro. Daha ılıman bir kullanımla ise bu süreyi uzatabiliyorsunuz.

Spesifik kullanımda ise, yaklaşık 20 saatlik web dolaşım performansı, yine yaklaşık 19 saat aralıksız Full HD video izleme deneyimi ve yük altında ise yaklaşık 5 saatlik bir kullanım sağladığını söyleyeyim.

Şarj konusu ise, Redmi Note 8 Pro’dan daha hızlı. Bu konuda gelişim kaydedilmiş ve telefona 30W hızlı şarj desteği sağlanmış. İlk etapta hızlı şarj olsa da, telefonun bataryası da büyük olduğu için tam kapasite dolması yaklaşık 2 saati alabiliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Kamera Özellikleri Neler?

Evet, geldik kameralara. Redmi Note 9 Pro’da kamera konusunda selefine kıyasla büyük değişim olmadığını söylemiştim. Hatta teknik olarak baktığımızda, yalnızca makro kameranın güncellendiğini görüyoruz.

Ana Kamera
Şimdi telefonun kameralarını yakından tanıyalım. Redmi Note 9 Pro’da ana kameramız yine 64 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. f/1.9 diyaframlı bu ana kamera, 0.8 mikrometre faz algılamalı otofokus destekli bir lense sahip durumda. Telefonda 64 MP’lik çekim yapmak istediğinizde, kamera ara yüzünden bu ayarı yapmanız gerekiyor. Ara yüzde alt kısımdaki noktaları kullanarak da diğer kameralar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Geniş Açılı Kamera
Telefondaki geniş açılı kamera, 8 MP ve f/2.2 diyaframa sahip. Bu kamera ile 119 derecelik geniş açılı fotoğraflar çekebilirken, derinlik sensörü fiziksel olarak yine 2 MP şeklinde kamera diziliminde karşımıza çıkıyor. Son kamera ise makro çekimler için 5 MP şeklinde yer alıyor. Bu kamera, Note 8 Pro’da 2 MP şeklindeydi. Xiaomi, kurulumda bir tek bunu güncellemiş görünüyor.

Ön Kamera
Ön kamerada ise önemli değişiklik negatif yönde olmuş. Note 8 Pro’da 20 MP’lik bir sensör varken, Redmi Note 9 Pro’da ön kamera 16 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. Ayrıca diafram açıklığı da f/2.5’e gerilemiş durumda.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Kamera Performansı

Açıkçası selefinde (Redmi Note 8 Pro) 64 MP’lik bir kameranın yer alması o dönem telefonu etkileyici kılmıştı. Şimdi ise bu sınıf telefonlar arasında benzer yetenekleri çokça görüyoruz. Performans açısından da selefiyle benzer işler yapan Redmi Note 9 Pro, günün sonunda güzel fotoğraflar ortaya koyabilen bir telefon oluyor.

64 MP şeklinde yapacağınız çekimlerde yeterince detay seviyesi yakalayabiliyor, normal modda da güzel kareler elde edebiliyorsunuz. AI, yani yapay zekayı aktive ettiğinizde ise, renklerdeki tonlamaların belirgin şekilde daha canlandığı telefonda, genel hatlarıyla gündüz, iyi ışık altında yapacağınız çekimlerden bir hayli memnun kalacağınızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Düşük Işık Performansı

Kameraların düşük ışık performansı ise grenleri ve bulanıklıkları beraberinde getiriyor. Bu nedenle karanlık koşullarda fazla bir şey beklemeyin. Ancak yapay ışık altında çekim kalitesini elinden geldiğince arttırmaya çalışıyor.

Portre ve makro çekimlerle de sınıfının ihtiyaçlarını karşılayabilen Redmi Note 9 Pro, ön kamerasıyla da güzel selfie fotoğrafları çekebiliyor. Fakat diyaframın düşürülmesi, ön kameranın düşük ışık başarısını gölgeliyor.

Bu arada telefonun arka kamerasıyla 4K video kaydı yapılabildiğini, ön kamera ise Full HD video çekimlerine izin verildiğini söyleyeyim.

Özetle

Xiaomi, Redmi Note 9 Pro ile beraber portföyüne fiyat/performans oranıyla gayet ideal bir telefon daha ekliyor. 2500 TL – 3500 TL bandında, daha önce incelediğimiz Redmi Note 9, bugünkü konumuz Note 9 Pro ve şu an testleri süren ve yakında incelemesini paylaşacağımız Redmi Note 9S modelleriyle güzel seçenekler sunan Xiaomi, yine de Note 9 Pro modeliyle geçen yılın Redmi Note 8 Pro’su kadar beni etkilemediğini söylemem lazım.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Fiyatı Ne Kadar?

Fakat günün sonunda, Redmi Note 9 Pro modelinin 2500 TL – 3500 TL fiyat bandında, kullanıcısını gayet memnun edecek bir telefon olduğunun altını çizmek lazım. Tasarımıyla güzel ve sağlam görünen Redmi Note 9 Pro, geniş ekranıyla iyi bir multimedya deneyimi sağlıyor ve günlük yaşam için gayet yeterli bir performans sağlıyor, pil ömrüyle ise kendinden memnun bırakıyor.

Redmi Note 9 Pro modelini, şu an incelediğimiz 64 GB’lik sürümüyle 3200 TL civarında bir fiyatla bulabiliyorsunuz. Ancak 128 GB’lık modeli ile arasındaki fiyat farkının çok az olduğunu da söyleyelim. O modeli de 3400 TL civarında fiyatlarla bulmanız mümkün.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 85
Üretici Xiaomi
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci Qualcomm Snapdragon 720G
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Hızı 2.3 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 6.67 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Adreno 618
Bellek (RAM) 6 GB
Dahili Depolama 64 GB
Ön Kamera 16 MP
Arka Kamera 64 MP
Arka Kamera (2) 8 MP
Arka Kamera (3) 5 MP
Arka Kamera (4) 2 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 5020 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 76 × 165 × 8.8 mm
Ağırlık 209 gr.

Related posts

HTC Desire 20 Pro Tanıtıldı Özellikleri ve Fiyatı

Fatih Akgün

Google’a Huawei rakip mi?

Fatih Akgün

Xiaomi Mi 10 Pro vs Xiaomi Mi Note 10 Pro | Karşılaştırma

Fatih Akgün

Yorum Yap