Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Yakıt Tararrufu için Tüyolar

1. Gereksizse Taşımayın!

Aracınız ne kadar ağır olursa o kadar çok yakar. O yüzden aracınızda ihtiyacınız olmayan yükleri bulundurmayın. Örneğin yaz aylarında kar zincirlerini bagajda taşımanın bir anlamı yoktur. Unutmayın, gereksiz her ağırlık size daha fazla yakıt masrafı olarak dönecektir.

2. Aniden Hızlanmayın!

Gaz pedalına yüklenerek aniden hızlanmaya çalışmak motoru zorlayacağı için yakıt tüketimini arttırır. Gaz ve freni ne kadar az ve yumuşak kullanırsanız o kadar tasarruf edersiniz. Ayağınızın altında gaz pedalı değil de kolayca kırılabilecek bir yumurta varmış gibi düşünerek basın. Aniden hızlanmayın ki aniden durmak zorunda da kalmayın. İki türlü de tasarruf edin.

3. Sürtünmeyi Azaltın!

Otomobil hızlı giden bir araçtır; hava ile sürtünmesi ne kadar az olursa o kadar az yakıt tüketir. Aracınızın camlarının veya tavanının açık olması, hava ile sürtünmeyi arttıracağı için daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Aynı şekilde tavan bagajı da yakıt tüketimini yükseltir.

4. Motoru Isıtırken Abartmayın!

Aracınızı ilk çalıştırdığınızda motorun ısınması için kışın 1-2 dakika, yazın 30-40 saniye yeterlidir. Daha fazla rölantide çalıştırmak yakıt tüketimini arttıracaktır. Unutmayın ki bir saat rölantide çalışan bir araç, durduğu yerde en az bir litre yakıt tüketir.

5. Lastik Havası Önemli!

Lastiklerinizin hava basıncını otomobiliniz üreticisinin tavsiye ettiği değerlerde tutmaya özen gösterin. Hava basıncının bu değerlerden farklı olması, yol tutuşu gibi yakıt tüketimine de olumsuz etkileyecektir.

Related posts

Elon Musk Meydan Okudu “Tutuklansam da Tesla’yı açacağım”

Fatih Akgün

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Fatih Akgün

Cenevre Otomobil Fuarı koronavirüsü ile ilgili açıklama yaptı…

Meryem ACAR

Yorum Yap