Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Yaparsa Türk yapar! Türk bilim insanından çığır açacak buluş!

Türk profesör Canan Dağdeviren, MIT araştırmacıları ile ortak çalışma yaparak; kişinin hayati fonksiyonlarını takip etmek için kıyafetlere dahili sensörler geliştirdi.

MIT araştırmacıları ve Türk profesör Canan Dağdeviren, kişinin hayati fonksiyonlarını takip etmek için kıyafetlere dahili sensörler geliştirdi. Yeni geliştirilen sensörlü kıyafetler sayesinde evde veya hastanede hasta olan insanlar, sporcular veya astronotları izlemek mümkün olacak.

Sensörlü Giysiler Geliyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacılar, sensörleri kumaşa iliştirerek, kişinin vücut sıcaklığı, solunum ve kalp atış hızı gibi hayati belirtelerini takip etmek için kullanılabilecek giysiler üretilmesini sağlayan bir yol geliştirdi. Sensörlerin entegre edildiği giysiler, makinede yıkanabiliyor ve giyen kişinin vücuduna yakın olacak şekilde özelleştirilebiliyor.

 

 

Daha önce geliştirilen benzer ürünlerden farklı olarak çıkarılabilir elektronik sensörler içeren esnek bir kumaş kullanılarak, normalde giyilen kıyafetlere daha benzer giysiler üretmek için gerçekleştirilen çalışmaya ilişkin Canan Dağdeviren, “Her gün giydiğimiz tekstil ürünlerinin içine piyasada bulunan herhangi bir elektronik parçayı veya özel laboratuvar yapımı elektronikleri ekleyerek kendimize uygun giysilere sahip olabiliriz. Bunlar özelleştirilebilir, bu nedenle vücutlarından sıcaklık, solunum hızı ve benzeri gibi bazı fiziksel verilere ihtiyaç duyan herkes için giysiler yapabiliriz. Tekstil elektriksel olarak işlevsel değildir. Giysilerimizin pasif bir unsurudur, böylece günlük aktiviteleriniz sırasında cihazları rahat ve uygun bir şekilde takabilirsiniz. Ana hedefimiz, vücudun fiziksel aktivitelerini aynı vücut kısmından, herhangi bir fikstür veya bant gerektirmeden ölçmektir.” ifadelerini kullandı.

Sensörler, kendileri uzun ve esnek şeritler yani epoksi ile kaplanmış ve sonrasında da kumaştaki dar kanallara işlenmiş şekildedir. Kanallar, sensörlerin cildin ortaya çıkmasına izin veren küçük açıklıklara sahiptir.

Veriler Buluttan Doktorlara Aktarılacak

Bu çalışma için araştırmacıların 30 sıcaklık sensörüne sahip bir prototip t-shirt ve kişinin hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen bir ivme ölçer tasarladı. Dışarıdan bakıldığında gayet normal bir tişört gibi görünen bu kıyafet, vücudu sıkıştırarak sensörlerin aktif kısımlarını cilde temas ettiriyor. Böylelikle giysi içerisinde toplanan veriler özel geliştirilen bir uygulama sayesinde kablosuz olarak akıllı telefona aktarılabiliyor. Elde edilen tüm bilgiler bulut üzerinden doktorun bilgisayarına gönderilebiliyor. Sensörler çıkarılıp başka bir giysiye takılabiliyor ve giysiler sensörler çıkarılmadan yıkanabiliyor.

Related posts

Huawei FreeBuds 3i Resmen Satışa Çıkıyor!

Fatih Akgün

Razer’dan Yeni Kablosuz Kulaklık: Hammerhead True Wireless

Fatih Akgün

Apple’dan Yeni AirPods X Söylentileri!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap