Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Yapay Zeka Akciğerdeki Covid-19’u bulabiliyor

Yapay Zeka Akciğerdeki Covid-19’u bulabiliyor

Central Florida Üniversitesi’nde (UCF) yapılan yeni çalışmada geliştirilen algoritma Covid-19 vakalarını çok doğru bir şekilde teşhis edebiliyor. Yapılan çalışma sonucunda,  bu geliştirilen yapay zekanın Covid_19’u çok başarılı bir şekilde diğer grip vakalarından ayırdığı sonucuna ulaşıldı. Nature Communications bülteninde yayımlanan çalışma, yeni yöntemin, mevcut testlerde karşılaşılan güçlüklerin de üstesinden gelebildiğini gösteriyor. Yapay zeka Akciğerdeki Covid-19’u bulabiliyor.

Araştırmalar, bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında COVID-19 pnömonisini yüzde 90’a kadar doğrulukla sınıflandırmak için bir AI algoritmasının eğitilebileceğini ve aynı zamanda zamanın yüzde 84’ünde pozitif vakaları ve yüzde 93’ünde negatif vakaları doğru şekilde tanımlayabileceğini gösterdi.

CT taramaları, sıklıkla kullanılan ters transkripsiyon-polimeraz zincir reaksiyonu veya RT-PCR testlerine kıyasla COVID-19 teşhisi ve ilerlemesi hakkında daha derin bir bakış açısı sunar. Bu testlerin yanlış negatif oranları, işlemede gecikmeler ve diğer zorlukları vardır.

CT taramalarının bir başka yararı da semptomları göstermeyen şahıslarda,  Semtomların var ama belirsiz olduğu kişilerde, hastalığın en yüksek olduğu sırada ve semptomlar ortadan kalktıktan sonra COVID-19’u tespit edebilmeleridir.

Bununla birlikte, CT her zaman COVID-19 için kesin güvenilir bir tanı aracı olarak  kabul edilememektedir. Bunun nedeni ise  hastalık taraması yapılırken genellikle covid-19  influenza ile ilişkili pnömonilerle benzer bulguları göstermekte.

UCF da yapılan çalışmada geliştirilen yeni algoritma, COVID-19 vakalarını isabetli şekilde belirleyerek bu sorunun üstesinden gelebiliyor. Üstelik bunları gripten ayırarak bir çok doğru teşhiste bulunuyor.

Central Florida Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmada önemli bir görevde yer alan bilgisayar bilimi araştırmacısı ve aynı zamanda  doktorlara yardımcı olmak için yapay zeka geliştirme konusunda uzmanı Ulaş Bağcı,  pankreas ve akciğer kanserlerini tespit etmek için kullanılmasında da yapay zeka geliştirme çalışmalarında yer alıyor.
Bağcı ;”Derin öğrenmeye dayalı bir yapay zeka yaklaşımının, hastalara olduğu kadar sağlık sistemlerine de yardımcı olmak için standartlaştırılmış ve objektif bir araç olarak hizmet edebileceğini gösterdik.” dedi. Bağcı konuşmasına; “Çok spesifik sınırlı popülasyonlarda tamamlayıcı bir test aracı olarak kullanılabilir ve tekrarlayan bir salgının talihsiz olayında hızla ve büyük ölçekte kullanılabilir. ” diyerek devam etti.

Ayrıca; Bağcı, Güçlü AI modellerinin bağımsız test popülasyonlarında yüzde 90’a kadar doğruluk elde edebildiğini belirtti. COVID-19 ile ilişkili olmayan pnömonilerde  görünmeyen hasta popülasyonlarına ve merkezlerine yeterli istikrar gösterebileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: ucf.edu, popsci

Related posts

Kadın liderler yapay zekanın geleceğini şekillendiriyor

Fatih Akgün

EĞİTİMLERDE ZAMAN KAZANDIRACAK YAPAY ZEKA

Fatih Akgün

YAPAY ZEKA BEETHOVEN’IN EKSİKLİĞİNİ KAPATABİLECEK Mİ ?

Fatih Akgün

Yorum Yap