Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

YAPAY ZEKA BEETHOVEN’IN EKSİKLİĞİNİ KAPATABİLECEK Mİ ?

Ünlü Alman klasik müzik piyanisti ve bestecisi Ludwig van Beethoven’ın yarım kalan 10. Senfoni eseri, ölümünün 250. yıl dönümü dolayısıyla yapay zeka (AI) kullanılarak yeniden yazılmaya başlandı.

Beethoven 9. ve 10. senfoni üzerinde çalışırken hastalanmış, son eserini tamamlayamadan 1827 yılında hayata gözlerini yummuştu.

Beethoven’ın doğduğu şehir Bonn’da bulunan Beethoven House Arşivleri Müdürü Christine Siegert, ünlü besteciden kalan eskiz çalışmaları ve 10. senfoninin girişine ait bazı notalardan yola çıkarak büyük ivme kaydettiklerini, ancak Beethoven’ın tüm eserlerinin yüklü olduğu algoritmayla donatılan yapay zeka destekli bilgisayarın öğrenmesi gereken oldukça fazla şey olduğunu açıkladı.

Yapay zekayla şimdiye kadar yapılan beste denemelerinin “mekanik ve kendini tekrar eden” bir yapıda kaldığı belirtilirken, sonraki çalışmaların çok daha ileri düzeyde olduğu ve büyük gelişmeler kaydedildiği ifade ediliyor.

Beethoven’ın doğum günü tam olarak bilinmese de kilise kayıtlarında 17 Aralık 1770’de vaftiz edildiği biliniyor. O dönemde yeni doğmuş bebekler doğumdan bir gün sonra vaftiz edildiği için 16 Aralık tarihi ünlü bestecinin doğum günü olarak kabul ediliyor.

Related posts

Popüler Hale Gelmeye Başladı.Örümcek Adam Dron!

Meryem ACAR

Samsung, CES Fuarı’nda Kişisel Bakım Robotu ve Geleceğin Evi Sergilendi…

Meryem ACAR

Direksiyonsuz İlk Otonom Araç

Fatih Akgün

Yorum Yap